fbpx

Artık Turizm de Sürdürülebilir

Turist sayısının her geçen gün artması, turizmcileri yeni yatırımlar yapmaya teşvik ederken “sürdürülebilir turizm” kavramı gün geçtikçe önemini daha da artırıyor.

Yaz geldi, tatil planları yapılmaya başlandı. Yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren oteller, tatil köyleri ve şimdilerde herkesin ağzına “beach” şeklinde yerleşen meşhur plajlar, en yoğun günlerini yaşıyor. Tur tekneleri, turistlerin tatillerini “en iyi” şekilde geçirmelerini sağlamak için bakir koylara demir atıyor. Uçak ve otobüs biletleri ise aylar öncesinden satıldı; tam kapasite yolcu taşımacılığı yapılıyor. Üstelik, yedi günlük ortalama bir tatil rezervasyonunun maliyeti binlerce lirayı aşmış durumda. Peki, turizm sektörü en yoğun günlerini yaşarken arka tarafta…

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Sürdürülebilir Kalkınmanın Kilit Sektörü Sigortacılık

Sigorta sektörü, hem sürdürülebilir kalkınmada rolü en büyük olan hem de iklim değişimi ve etkilerinden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Peki sigortacılar, sürdürülebilirlik için neler yapıyor? Sigortacılık sektörünü gelecek yıllarda ne tür riskler bekliyor?
Oku

İklimlendirmenin Yeşil Dönüşümü Mümkün mü?

Klima ve fan kullanımının her geçen gün artması, yüklü miktarda kimyasal salımına ve yüksek enerji tüketimine neden oluyor. İklimlendirme sektörü şimdilerde AB’nin getirdiği yasal düzenlemelerle bu soruna çözüm yolları arıyor.
Oku

Lojistik, Yeşil Mutabakat’a Ayak Uydurabilecek Mi?

Lojistik faaliyetler, bir firmanın karbon ayak izinin yüzde 75'ini oluştururken taşımacılık sektörü de en büyük enerji tüketen ve karbon yayan endüstrilerden biri olarak kabul ediliyor. Sektör, AB Yeşil Mutabakatı’nın şart koştuğu “ekosistemi koruma” şartını yerine getirebilecek mi?