fbpx

Bankacılık ve Finans Sektöründe Adil Dönüşüm Hamleleri

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve hedeflerinin hayata geçirilmesinde öncü sektörlerden biri de bankacılık ve finans sektörü. Sürdürülebilir finans bakış açısı, yeşil dönüşüme nasıl bir katkı veriyor? Sektörün atması gereken stratejik adımlar neler?

Bankacılık ve finans sektörü, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın gerçekleştirilmesi ve farklı sektörlerin yeşil dönüşüm süreçlerinin teşvik edilmesinde öncü bir rol oynuyor. İklim kriziyle birlikte büyüyen çevresel, ekonomik ve sosyal problemler, birçok başka yaşamsal riski de beraberinde getirirken iş yapış şekillerinde de köklü değişiklikler gözlemleniyor. Bu değişim ve dönüşümün gerçekleşmesi ise finansal yatırımlar gerektiriyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 17. sayısından (Mayıs-Haziran 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Artık Turizm de Sürdürülebilir

Turist sayısının her geçen gün artması, turizmcileri yeni yatırımlar yapmaya teşvik ederken “sürdürülebilir turizm” kavramı gün geçtikçe önemini daha da artırıyor.
Oku

İklimlendirmenin Yeşil Dönüşümü Mümkün mü?

Klima ve fan kullanımının her geçen gün artması, yüklü miktarda kimyasal salımına ve yüksek enerji tüketimine neden oluyor. İklimlendirme sektörü şimdilerde AB’nin getirdiği yasal düzenlemelerle bu soruna çözüm yolları arıyor.
Oku

Sürdürülebilir Kalkınmanın Kilit Sektörü Sigortacılık

Sigorta sektörü, hem sürdürülebilir kalkınmada rolü en büyük olan hem de iklim değişimi ve etkilerinden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Peki sigortacılar, sürdürülebilirlik için neler yapıyor? Sigortacılık sektörünü gelecek yıllarda ne tür riskler bekliyor?