fbpx

Bir Resim, Bin Umut

Seyyah Art projesiyle tek kullanımlık karton bardakları, üzerlerine yaptığı çizimlerle sanat eserine dönüştüren Berk Armağan, deprem bölgesinde çocuklara resim atölyeleri düzenliyor. Armağan, “Yardımlar fiziksel ihtiyaçları karşılıyor. Ben olayın iyi hissettirme noktasındaydım.” diyor.

Yola çıktığında hayali, kendi anlatımıyla, rüzgâra karşı duran kaya olmak değil, her eylemsiz cisme dokunan rüzgâr olmaktı. Oldu da… Bir kalem ve bir karton bardakla, dünyayı çizerek gezme hayalinin peşinde 27 ülke, 70’in üzerinde şehir dolaştı Berk Armağan. Seyyah Art projesi işte bu hayalin bir ürünü. Geziyor, gezdiği şehirlerin önemli yapılarını karton bardaklar ve termoslar üzerine çiziyor ve çizimleriyle geçimini sağlıyor. Amatörce ve hiçbir deneyimi olmadan çıktığı bu yolda şimdi büyük markalarla iş birlikleri yapıyor. Kahramanmaraş depremleri sonrasında uzun süre deprem bölgesinde kalan ve depremzede çocuklara resim malzemeleri dağıtarak atölyeler yapan Armağan, Elbert Hubbart’ın şu sözünü hatırlatıyor: “Sanat bir şey değild

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 10. sayısından (Mayıs-Haziran 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

“Bize İyi Gelmeyen Gezegene de İyi Gelmiyor”

Yıllardır tüm bilgi ve tecrübesini iklim krizi, açlık ve atık konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kitlelerle paylaşan Dilara Koçak, gıda israfını önlemek için öncelikli olarak toplumun farkındalığının artırılması gerektiğini söylüyor.
Oku

Prof. Dr. Selçuk Şirin:“Gerçek Müfredat Hayatın Kendisidir!”

“Ne olacak bu memleketin hâli? Türkiye, tam da Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi, evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânı vermiyor.” diyor Prof. Dr. Selçuk Şirin, son kitabı “Ya Adalet Ya Sefalet”te. Türkiye’nin önde gelen eğitimcilerinden biri olan Şirin’le bir araya geldik; adaletten eğitime, ekonomiden yeşil dönüşüme birçok konuyu mercek altına aldık.
Oku

“Hayata Devam Etmek, Duyarsızlık Değildir”

Kahramanmaraş depreminin üzerinden bir ay geçti. Yas sürecinde her birimiz psikolojik olarak farklı reaksiyonlar gösteriyoruz. Klinik Psikolog Aslıhan Oskanbaş, “İnsan, ilişki içinde iyileşir. Kendimizi toplumdan soyutlamadan, güvende hissettiğimiz ilişki ağlarının içinde kalmalıyız.” diyor.