fbpx

Birincil Enerji Kaynaklarında Yenilenebilir Enerjinin Payı: Yüzde 15

2022 yılı sonu itibarıyla dünya birincil enerji kullanımına baktığımızda yenilenebilirin payı yüzde 15 civarındayken fosil yakıtların payı yüzde 81’dir. Fosil yakıtların kullanım payının bu derece büyüklüğü, termal enerji ihtiyacının ağırlıklı olarak fosil yakıtlardan karşılandığı anlamına geliyor.

Fosil yakıtların enerji üretiminde kullanımı sonucu ortaya çıkan sera gazı emisyonlarının iklim değişikliğine yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Bu yüzden başta endüstrileşmiş ülkeler olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını özendirici teşvik edici politika ve stratejilerin geliştirilmesiyle dünya genelinde yenilenebilir enerjinin payı özellikle son 20 senedir çok hızlı büyüme yakaladı.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Sorumlu Gübre Üretimi ve Tüketimi

Aşırı gübre üretimi de aşırı gübre kullanımı da iklim ve çevre kirliliği açısından önemli sorunlardır. Çiftçiyi gübreyle kendi başına bıraktığınızda mucizevi biçimde doğru çözümleri bulmasını beklemeniz doğru değildir. Doğru gübre kullanımının ne derece kıymetli olduğunu algılayarak çiftçiye bu bağlamda maddi ve manevi destek vermemiz gerekir.
Oku

Akbelen Yıkılan Ağaçlarla Sınırlı Değil

Yasal düzenlemelerin yaşadığımız doğayı koruyamadığını gördüğümüzde adalete olan inancımız zarar görmeye başlar. Akbelen Ormanı’nda yaşanan yıkım da aynı şekilde, birçok alanda geri dönüşü mümkün olmayan yaralar açmıştır.