fbpx

Çiftçiler Dünyayı Kuşatıyor

Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, İspanya, Polonya… Avrupa’nın birçok noktasında çiftçiler iki aydır sokakta! AB Yeşil Mutabakatı çiftçilerin haklarını gözetmeden, adaletsiz bir biçimde mi uygulanıyor? Ukrayna’dan gelen ucuz ithalat, yerel üretimi nasıl etkiliyor?

Avrupa’da sular durulmuyor; Fransa’da çiftçiler Paris’in kapısına dayanıyor, Belçika Brüksel’de binlerce traktör şehir merkezini tıkıyor, Avrupa Parlamentosu’nun önünde seslerini duyurmak için kamu binaları basılıyor, Hollanda ve Almanya’da çiftçiler politikacıların evlerinin önünde eylem yapıyor, Romanya ve Bulgaristan’da sınır kapıları traktör ve kamyonlarla kapatılıyor… İspanya, İtalya, Polonya ve Macaristan da dahil olmak üzere Avrupa’nın birçok noktasında çiftçiler iki aydır sokakta! Çiftçilerin öfkesinin altında yatan temel neden ise son dönemde uygulanan, adaletsiz ve çelişkili olduğunu düşündükleri tarım politikaları. Satış fiyatları, ağır düzenlemeler, güçlü ve baskıcı perakendeciler, iklim değişikliği, borçlar ve ucuz yabancı ithalat, bu isyanın altında yatan temel nedenler olarak gösteriliyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Küresel Tarım Üretiminin Sekiz Numarası: Türkiye

Türkiye Bankalar Birliği’nin, tarım sektörünü analiz etmek amacıyla hazırladığı “Tarım Sektörü Raporu 2023” yayımlandı. Raporda, küresel ve Türkiye tarım sektörü, sürdürülebilir tarım, trendler ve beklentiler başlıkları altında detaylı bilgiler paylaşılıyor.
Oku

Toprağımız İyileşsin İstiyoruz

Nüfus artışına bağlı ortaya çıkan gıda gereksinimine çare olarak yürütülen modern endüstriyel tarım uygulamaları, topraktan yüksek verim almayı sağladı. Ancak bu uygulamalar, en önemli doğal kaynaklarımızdan toprağa büyük bir hasar da verdi. Doğayla uyumlu sürdürülebilir tarım yöntemleri, bu hasarı onarabilir mi?
Oku

Nüfus Arttıkça Şehirler Yetersizleşiyor

Türkiye, bugün tüm olumsuz koşullara rağmen tarımda büyük potansiyellere sahip, dünyanın sayılı ülkelerinden biri. Ancak plansız kentleşme hamleleri ve nüfus artışı, şehirlerin tarımsal yeterliliklerini düşürüyor.