fbpx

COP26’dan İki Önemli Taahhüt

Glasgow’de düzenlenen BM İklim Değişikliği Zirvesi COP26’da, iklim krizi ile mücadelede iki önemli karar alındı.

80’den fazla ülke, AB ve ABD’nin inisiyatifi ile metan gazı emisyonlarının azaltılması konusunda uzlaşma sağladı. Böylece metan gazı emisyonu 2030 yılına kadar 2020 yılına oranla en az yüzde 30 oranında azaltılacak. Metanın en hızlı biçimde azaltılabilecek gazlardan biri olduğunu söyleyen AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu hedefin, küresel ısınmanın kısa vadede azaltılması ve iklim değişiminin frenlenmesi için en etkili seçenek olduğunu belirtti.

Zirveye katılan 100’den fazla lider de “Ormanlar ve Arazi Kullanımına İlişkin Liderler Bildirgesi” imzalayarak, bildirge kapsamında 2030’a kadar orman kaybını ve arazi bozulmasını durdurmayı ve bu durumu tersine çevirmeyi taahhüt etti. Liderler böylece bu hedefe yönelik 12 milyar dolar kamu ve 7,2 milyar dolar özel sektör finansmanı aktarmayı vadetti.

Total
0
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Oku

Yemeksepeti “Bu Bi İhtiyaç” Kampanyası Kapsamında Koruncuk Vakfı’nı Destekliyor

Çevrimiçi yemek siparişi sitesi Yemeksepeti, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, kadınların hijyen ve sağlığı için aldığı temel ihtiyaç ürünü olan pedlere erişimin önündeki sosyal ve ekonomik engelleri kaldırmak için harekete geçti. Yemeksepeti, bu doğrultuda farkındalık çalışmaları ve ürün desteği sunduğu “Bu Bi İhtiyaç” girişimini, Koruncuk Vakfı’na yaptığı bağış ile destekledi.