fbpx

COP26’dan İki Önemli Taahhüt

Glasgow’de düzenlenen BM İklim Değişikliği Zirvesi COP26’da, iklim krizi ile mücadelede iki önemli karar alındı.

80’den fazla ülke, AB ve ABD’nin inisiyatifi ile metan gazı emisyonlarının azaltılması konusunda uzlaşma sağladı. Böylece metan gazı emisyonu 2030 yılına kadar 2020 yılına oranla en az yüzde 30 oranında azaltılacak. Metanın en hızlı biçimde azaltılabilecek gazlardan biri olduğunu söyleyen AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu hedefin, küresel ısınmanın kısa vadede azaltılması ve iklim değişiminin frenlenmesi için en etkili seçenek olduğunu belirtti.

Zirveye katılan 100’den fazla lider de “Ormanlar ve Arazi Kullanımına İlişkin Liderler Bildirgesi” imzalayarak, bildirge kapsamında 2030’a kadar orman kaybını ve arazi bozulmasını durdurmayı ve bu durumu tersine çevirmeyi taahhüt etti. Liderler böylece bu hedefe yönelik 12 milyar dolar kamu ve 7,2 milyar dolar özel sektör finansmanı aktarmayı vadetti.

Total
0
Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Oku

Yeşim, “Yeşil Fabrika” Anlayışı ile Üretiyor

Sürdürülebilirlik kavramının Yeşim’de “Önce İnsan” prensibiyle inşa edildiğini ve tüm iş süreçlerine bu bakış açısının yansıtıldığını ifade eden Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya; “Oluşturulan bu yapı, grubun üretim yaptığı dünya markaları tarafından yıllardır denetlenen ve devamlılığı sağlanan şeffaf bir sistematiğe oturtulmuş durumda.” diyor.