fbpx

Çöplüklerde “Metan” Alarmı

İklim kriziyle mücadelede, karbondan 25 kat daha güçlü yeni bir oyuncu oyuna dâhil oluyor: metan! Çöplük atık alanlarında 1.200 civarında güçlü metan sızıntısı tespit edilirken uzmanlar, metan emisyonlarının azaltılması konusunda uyarıyor.

Karbondioksit, metan, azot oksit, florlu gazlar, ozon… Bu gazlar, sera etkisini artırarak gezegenin ısınmasında ve iklim değişikliğini hızlandırmada büyük paya sahip. Bazıları doğal olarak bulunsa da birçoğu insan faaliyetleri sonucu atmosfere karışan ve o büyük bozulmaya neden olan âdeta yapı taşları… Aralarında en bilineni karbon olsa da ondan 25 kat daha kuvvetli yeni bir oyuncu oyuna dâhil olmaya hazırlanıyor: metan! Kimyasal formülü CH4 olan bu gaz, aynı zamanda doğal gazın da ana bileşeni.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 17. sayısından (Mayıs-Haziran 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Bizi Bu Güzel (!) Havalar Mahvetti

Fabrika bacalarından tüten kimyasal, otoyolda giden araçların çıkardığı egzoz, şehirlerden yükselen duman… Tüm bunlar, aldığımız her nefesle zehir soluduğumuz gerçeğini gözler önüne seriyor.
Oku

Dünya Mirası Eriyor!

Dünyanın iklim dengesi için son derece önemli bir görev üstlenen buzullar, son 10 yıldır hızla eriyor. Buzullardaki bu erime, yüzyılın sonuna kadar su kıtlığı, salgın hastalıklar ve kitlesel iklim göçlerinin yaşanmasına neden olabilir.
Oku

Suyun Bittiği Yer Son Durağımız Olabilir

Durumun aciliyetinin farkında mıyız bilinmez ancak müdahale çağrıları artıyor. Dünya Su Günü kapsamında düzenlenen panellerde bilim insanlarının ortak bir mesajı vardı: Suyumuz tükeniyor! Ve su biterse hayat biter…
Oku

Sahi, Ozon Deliğine Ne Oldu?

1980’li yıllardan başlayıp 20 sene boyunca dünyanın kıyamet senaryosunu hazırlayan en büyük tehlike; ozon tabakasındaki incelme yani delinmeydi. Artık eskisi kadar konuşulmayan bu sorun gerçekten atlatıldı mı? Montreal Protokolü nasıl bir başarı getirdi?