fbpx

Dünya Mirası Eriyor!

Dünyanın iklim dengesi için son derece önemli bir görev üstlenen buzullar, son 10 yıldır hızla eriyor. Buzullardaki bu erime, yüzyılın sonuna kadar su kıtlığı, salgın hastalıklar ve kitlesel iklim göçlerinin yaşanmasına neden olabilir.

İklim değişimi, 10 yılda 2 milyar 720 milyon ton buzul kütlesinin erimesine neden oldu. Bunların yüzde 89’u yüksek atmosfer sıcaklığı, yüzde 11’i  de ılık okyanus veya göl suyu nedeniyle eridi. Özetle dünya, son 10 yılda toplam buzul kütlesinin yüzde 2’sini kaybetti. Bu verileri biz değil, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) hizmet dışı kalan uydusu Cryosat söylüyor. 2010-2020 yılları arasında 200 binden fazla buzulu takip eden Cryosat, en çok buzul kaybının 80 bin tondan fazla olduğu Alaska’da yaşandığını tespit etti. UNESCO’nun “Dünya Mirası Buzullar” adlı raporu da iklim değişikliği nedeniyle bazı buzulların 2050’ye kadar tamamen yok olacağını söylüyor. Rapor, 50 alanda 18 bin 600 buzulun varlığından ve 30 yıl içinde bunların üçte birinin kaçınılmaz şekilde yok olacağından bahsediyor. Afrika’nın en yükseği Kilimanjaro, İtalya’nın Dolomit Dağları, İsviçre Alpleri, ABD’nin Yellowstone ve Yosemite Ulusal Parklarındaki buzullar da 2050’ye kadar erime tehlikesiyle karşı karşıya.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Okyanuslar Biyolojik Çöllere Mi Dönüşüyor?

Sadece insanlar için değil yeryüzündeki tüm canlılar ve dünya ekosisteminin sürdürülebilirliği için ciddi bir öneme sahip olan okyanuslara ne yazık ki yeterince iyi bakamıyoruz. Küresel iklim krizi birçok açıdan okyanuslara yönelik tehditlerin artmasına neden oluyor. Bu tehditlerin başında da derin ve sessiz şekilde büyüyen ölü bölgeler geliyor.
Oku

Sahi, Ozon Deliğine Ne Oldu?

1980’li yıllardan başlayıp 20 sene boyunca dünyanın kıyamet senaryosunu hazırlayan en büyük tehlike; ozon tabakasındaki incelme yani delinmeydi. Artık eskisi kadar konuşulmayan bu sorun gerçekten atlatıldı mı? Montreal Protokolü nasıl bir başarı getirdi?
Oku

Suyun Bittiği Yer Son Durağımız Olabilir

Durumun aciliyetinin farkında mıyız bilinmez ancak müdahale çağrıları artıyor. Dünya Su Günü kapsamında düzenlenen panellerde bilim insanlarının ortak bir mesajı vardı: Suyumuz tükeniyor! Ve su biterse hayat biter…
Oku

Çöplüklerde “Metan” Alarmı

İklim kriziyle mücadelede, karbondan 25 kat daha güçlü yeni bir oyuncu oyuna dâhil oluyor: metan! Çöplük atık alanlarında 1.200 civarında güçlü metan sızıntısı tespit edilirken uzmanlar, metan emisyonlarının azaltılması konusunda uyarıyor.