fbpx

Dünya Yoksullaşırken Bu Kadar Lüksü Kim Tüketiyor?

Dünya ekonomisinde sorunlar büyüyor, yoksulluk artıyor… Tüm sektörler bu çalkalanmalardan payını alırken “lüks tüketim sektörü” nasıl oluyor da büyük bir ivmeyle yükselişini sürdürüyor?

Küresel büyüme yavaşlıyor… Dünya Bankası, 2023’ün son çeyreğine girmemize günler kala, gelişmekte olan ekonomiler için “sert iniş” riskini hatırlatıyor. Jeopolitik gerilimler, savaşlar ve makroekonomik belirsizlikler ise ekonomileri riske sokan en büyük etkenler. Mevcut durumdan tarımsal çıktılar, ithalat ve ihracat rakamları, işsizlik ve yoksulluk oranları doğrudan etkilenirken etkilenmeyen tek bir sektör var: Lüks tüketim!

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 13. sayısından (Kasım-Aralık 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

İklim Krizi Sokağın Gündeminde (mi?)

Ekonomik kriz mi, yoksa iklim krizi mi hayatınızı daha çok etkiliyor? Geçim sıkıntısı yaşayan birçok kişi için, bu sorunun cevabı “ekonomik kriz” olsa da atladığımız büyük bir gerçeklik var; o da iklim krizi ve ekonomik değişkenler arasındaki güçlü bağlantı.
Oku

Kârlı Bir Riyakârlık: Göçmenler

Türkiye’deki ekonomik problemlerin günah keçisi olarak göçmenleri göstermek ve bu düşünceyi gündelik hayatta “ötekileştirerek” somutlaştırmak yakın gelecekte daha da büyüyecek psikolojik ve sosyolojik travmaların habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Göçmenler meselesini bu konuda pek çok çalışmaya imza atmış, bağımsız araştırmacı Dr. Lülüfer Körükmez ile konuştuk.
Oku

Savaşlar ve Eşitsizliklerin Gölgesinde “Yaz Tatili” Başlıyor

Savaşın yıkıntıları arasında sığınak hâline getirilen okullar, yerinden edilerek kaçakçıların ve terör örgütlerinin sömürüsüne maruz kalan öğrenciler, mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştırılan çocuklar… Yaklaşan yaz tatili, onlar için artık hiçbir şey ifade etmiyor…