fbpx

Dünya Yoksullaşırken Bu Kadar Lüksü Kim Tüketiyor?

Dünya ekonomisinde sorunlar büyüyor, yoksulluk artıyor… Tüm sektörler bu çalkalanmalardan payını alırken “lüks tüketim sektörü” nasıl oluyor da büyük bir ivmeyle yükselişini sürdürüyor?

Küresel büyüme yavaşlıyor… Dünya Bankası, 2023’ün son çeyreğine girmemize günler kala, gelişmekte olan ekonomiler için “sert iniş” riskini hatırlatıyor. Jeopolitik gerilimler, savaşlar ve makroekonomik belirsizlikler ise ekonomileri riske sokan en büyük etkenler. Mevcut durumdan tarımsal çıktılar, ithalat ve ihracat rakamları, işsizlik ve yoksulluk oranları doğrudan etkilenirken etkilenmeyen tek bir sektör var: Lüks tüketim!

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 13. sayısından (Kasım-Aralık 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Bir İhtimal Daha Var…

Binlerce yıllık üretim ve inanç kültürünün kaynağı olan zeytin ve zeytin ağaçları, bugün Türkiye’de, madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi için “taşınma” riskiyle karşı karşıya. Bakanlık, “ağaçlar kesilmeyecek” dese de zeytin sahalarının taşınması da çevreciler tarafından kabul edilebilir bir seçenek olarak görülmüyor.
Oku

Ülke Tamam da İklimi Kim Yönetecek?

Türkiye 2023 Genel Seçimleri’ne günler kaldı, ittifaklar ve siyasal partiler seçim beyannameleri üzerinde aylardır çalışıyor. Ardı ardına yaşanan doğal afetler sonrası, Türkiye’yi yönetmeye aday olan siyasi partilerin, her geçen gün büyüyen iklim krizini nasıl yönetecekleri ise merak konusu.
Oku

Kârlı Bir Riyakârlık: Göçmenler

Türkiye’deki ekonomik problemlerin günah keçisi olarak göçmenleri göstermek ve bu düşünceyi gündelik hayatta “ötekileştirerek” somutlaştırmak yakın gelecekte daha da büyüyecek psikolojik ve sosyolojik travmaların habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Göçmenler meselesini bu konuda pek çok çalışmaya imza atmış, bağımsız araştırmacı Dr. Lülüfer Körükmez ile konuştuk.