fbpx

E-Mobilite’nin Baş Döndürücü Yükselişi

Tahmin edilenin de ötesinde büyüyen elektrikli araç pazarı, elektriğin depolandığı Li-ion batarya üretiminin de aynı hızda büyümesine neden oluyor. Buradaki önemli soru ise şu: Li-ion batarya üretiminde kullanılan ham madde rezervleri, 2030 yılına geldiğimizde talebi karşılayabilecek mi?

Elektrikli araç satışları; düşen maliyetler, gelişen teknoloji ve hükümet destekleri sayesinde hızla yükseliyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2022 yılı sonu verilerine göre; yüzde 100 akülü (BEV) ve şarj edilebilir hibrit elektrikli araç (PHEV) satışı toplam araç satışının yüzde 14’ü civarında. Bu oran sadece üç yıl önce yüzde 4 idi. Satışlar, her birkaç yılda bir iki katına çıkıyor. Eğer bu hız devam ederse, elektrikli araçların yaygınlaşması net sıfır senaryosu için gerekli olan rakamı aşacak ve 2030’dan önce yeni satışların yüzde 65’ine ulaşacak.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 14. sayısından (Ocak-Şubat 2024) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Su Krizi İçin Doğal Çözümler Sulak Alan Sistemleri

Sulak alan ekosistemleri, yüksek biyolojik aktiviteye sahip sistemlerdir ve atıksulardaki kirletici maddelerin dönüşümünün gerçekleşmesini sağlarlar. Yapay sulak alan sistemleri ise doğal sulak alan ekosistemlerinin bu özelliğini öne çıkaran arıtma amaçlı tasarlanmış sistemlerdir.
Oku

Binalar ve İklim Küresel Forumu 2024

Geleceğe uygun olmayan bina stoklarına mahkûm olmaktan kaçınmak için bölgeler ve kentler düzeyinde çok daha hızlı adımlar atılmasına ihtiyacımız var.