fbpx

En Sıcak Yılın Kalıntılarının Arasından Kapsayıcı Bir Gelecek Çıkabilir

Sürdürülebilirlik ilkesinin hayatın her alanına sirayet etmesi ancak kadınların ekonomiye eşit katılımıyla mümkündür. Özellikle STEM eğitimine sahip genç kadınlar ve girişimciler, iklim değişikliğiyle başa çıkma konusunda daha çok eylem ve çözüm odaklılar.

Avrupa Birliği’nin iklim ajansı yeni yılın ilk günlerinde yaptığı açıklamada 2023’ün, Dünya’nın kayıtlı tarihindeki en sıcak yıl olduğunu belirterek bilim insanlarının uzun süredir insanlığı uyardığı tehdidin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını doğruladı. AB’nin Copernicus İklim Değişikliği Ajansı, 2023’teki küresel sıcaklıkların, en az 1850 yılına kadar uzanan herhangi bir yıldan daha yüksek olduğunu, “olağanüstü yüksek” seviyelere ulaştığını ve sanayi öncesi dönemlere göre ortalama 1,48 santigrat derece daha sıcak olduğunu söyledi.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

İnsan Olmayan Canlılarla İlişkimizi Yeniden Düşünmek

Bir davranış acıyı azaltıp, mutluluğu (hazzı) artırdığı sürece etik açıdan doğrudur. İnsan olmayan hayvanlar da acıyı hissedebilirler. Bu durumda onların acı çekmesini önlemek, azaltmak insanın ahlaki sorumluluğudur. Uzun zamandır ihmal ettiğimiz bu sorumluluğu hatırlamak ve verdiğimiz acı üzerine düşünmeye başlamak rahatsız edici tabii…
Oku

E-Mobilite’nin Baş Döndürücü Yükselişi

Tahmin edilenin de ötesinde büyüyen elektrikli araç pazarı, elektriğin depolandığı Li-ion batarya üretiminin de aynı hızda büyümesine neden oluyor. Buradaki önemli soru ise şu: Li-ion batarya üretiminde kullanılan ham madde rezervleri, 2030 yılına geldiğimizde talebi karşılayabilecek mi?
Oku

Sürdürülebilirlik, Çözüm Değil, Moda Oldu

ABD’de belediyeler, petrol şirketlerine sera gazı emisyonlarını sakladıkları gerekçesiyle dava açıyor. Tartışma; iklim değişikliği konusunda halkı yanıltmaları. Hâl böyleyken, bu şirketlerin sürdürülebilirlik konusunda yürüttükleri reklam kampanyaları da bir hayli sorgulanıyor.