fbpx
Etiket:

manşet

118 içerik
Oku

143 milyon İklim Mültecisi Nereye Gidecek?

Küresel karbon emisyonunda payları yok denecek kadar az olan kırılgan ve yoksul ülkeler, bugün iklim krizinin en ağır bedellerini ödüyor. Bu kıyımın gerçek sorumlusu olarak görülen zengin ülkeler ise “kayıp ve hasarı” telafi için adım atmaktan dahi imtina ediyor. Böyle giderse doğal afetler, 30 yıl içinde milyonlarca insanı yerinden edecek?
Oku

Etiketlerde Sürdürülebilirliği Nasıl Okuyacağız?

Kıyafetlerin üzerindeki etiketler kaşındırır, rahatsız eder ve biz onları keser bir kenara atarız. Ya da ambalajların üzerindeki işaretleri dikkate almaz, kullanma talimatlarına bile bakmayız. Baksak bile, bu talimatların bir kısmını anlamayız; sembolleri tanımayız. Sadece tekstilde de değil, birçok sektörde sürdürülebilirliği doğru uygulamak, aslında o önemsemediğimiz etiketleri ne kadar doğru okuduğumuzla doğru orantılı olabilir.
Oku

Yok Olmayan Tehlike Plastik Atık

Karada, denizde, kısacası her yerde plastik atık tehlikesiyle karşı karşıya kalan dünya, bu sorunla mücadele etmeye çalışıyor. Doğada uzun yıllar boyunca yok olmayan plastik atıklar, büyük bir çevre felaketine sebep olduğu gibi canlı yaşamını da tehdit ediyor.
Oku

Sürdürülebilir Balıkçılık Mümkün mü?

Bugün iklim değişikliği, aşırı avlanma, deniz ve okyanus kirliliği gibi sebeplerle erişilebilen balık rezervlerinin çok büyük bir bölümü yok olma tehdidi altında. Dünyadaki toplam balık stoklarının yüzde 60’ı tükenmiş durumda. Uzmanlar, bu gidişata müdahale edilmediği takdirde 2050 yılına kadar dünyadaki balık stoklarının tamamının tükeneceğini öngörüyor. Peki, sürdürülebilir balıkçılık bu alanda geleceği yeniden şekillendirebilir mi?
Oku

Raporlamada “Şeffaflık” Dönemi

Şirket proje ve faaliyetlerinin, çevreye ve insan yaşamına zarar vermeyen, enerji kaynaklarını dengeli şekilde kullanacak bir çalışma sistemine sahip olup olmadığını gösteren sürdürülebilirlik raporları, “şeffaflık, güvenilirlik ve erişilebilirlik” kriterlerini tescilleyen bir güvence olarak görülüyor.
Oku

“Su Ekosistemi Farkındalığını Önemsiyoruz”

Globalleşme, akıllı şehirler, enerji sorunu, iklim değişikliği, kuraklık ve dijital dönüşüm trendlerini benimseyen Wilo Grup, BM tarafından “50 Sürdürülebilirlik ve İklim Lideri” listesine seçildi. Şirketin faaliyetlerini ve sürdürülebilir marka olma yolunda attıkları adımları Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya ile konuştuk.
Oku

Sürdürülebilirliğe Girişim Desteği

Hızla tükenen doğal kaynaklarımız sebebiyle gezegenimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tehlikenin farkına varan toplumlarda, dünyayı gelecek nesiller için de yaşanabilir kılmak için var olan kaynakları bir yandan kullanırken bir yandan da bu kaynakların kontrol altında tutulmasına yönelik pek çok girişim ortaya çıktı. Günümüzde sürdürülebilir girişimcilik, önemi sebebiyle devletler tarafından destekleniyor.
Oku

Sosyal Medyanın “Sürdürülebilir Yaşam” Fenomenleri

Dijital mecralarda yaptıkları paylaşımlarla yeşil dönüşüm farkındalığını artırmayı amaçlayan Ecoblogger’lar, minimalizm ve sürdürülebilir yaşam tüyoları veriyorlar. Kompost, ev ekonomisi, ekolojik dönüşüm, zehirsiz tarım, kapsül gardırop ve yavaş moda başlıkları altında sosyal medyada içerik üretiyorlar.
Oku

Bir Şey Değişir Dünya Değişir

“Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.” Orhan Pamuk’un “Yeni Hayat” kitabı bu cümleyle başlar. Hayatımızı değiştirecek o ilk kıvılcım; bazen bir kitap bazen bir film, bazen de kulağımıza çalınan bir radyo sohbetiyle yanar. Sürdürülebilirliğe nereden başlayacağını bilemeyenler için bir kıvılcım da biz yakmak istedik.
Oku

Sürdürülebilir Kalkınma İçin 17 Küresel Amaç

2030’a kadar “aşırı yoksulluğu sona erdirmek”, “eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele” ve “iklim değişikliğini düzeltme” hedefiyle “17 Küresel Amaç” üzerinde uzlaşıldı. Ancak son düzlüğe girilmesine rağmen anlamlı bir ilerleme kaydedilmedi. Sürdürülebilir Üretim dergisi olarak her sayıda, bir küresel amacı hatırlatmak istiyoruz.