fbpx

Gelir Adaletsizliği İklim Farkındalığını Azaltıyor

Dünyanın en zengin 500 insanı, bir günde 14 milyon dolar kazanırken dünyanın yarısı günlük 6 dolardan az parayla geçinmeye çalışıyor. Gelir dağılımında bir denge kurulamadığı sürece daha çok ısınırız!

Hayat, bir denge üzerine kuruludur. Doğada ekosistemlerin sağlıklı bir şekilde işlemesi için denge ne kadar önemliyse, sosyal ilişkilerde de aynı öneme sahiptir. Uluslararası ilişkilerden gelir dağılımına kadar, korunması gereken öncelik dengedir. Endüstri devriyle birlikte kıtalar ve ülkeler arasındaki denge kadar, doğayla yaşam arasındaki dengeler de hızla bozulmaya başladı.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Oysa Herkes Evinin Önünü Süpürmüştü…

Ülkelerin karbon salımlarında önemli bir düşüş yaşanmasına rağmen, toplamda dünya karbon salımı azalmıyor, hatta daha da yükseliyor. Atasözünde olduğu gibi, “Herkes kendi evinin önünü süpürdü.” ancak ortalık daha da karıştı.
Oku

“Finansal Koruyucu Hekimliğin” Kime Ne Faydası Var ki?

Önce merkez bankalarının takip edilebilir, blockchain ile çalışan dijital paraları hayatımıza hızla girecek. Bu oldukça basit. Zira banka hesaplarımızdaki paralar zaten dijital, kredi kartlarımızdaki limitler ve banka kartlarımızdakiler de öyle, geriye bir tek nakit kalıyor. Onun da ömrü hayli kısaldı!
Oku

Sürdürülebilir Dönüşüm ve Kritik Mineraller

Tükenmesinden kaygı duyulan anlamında tarif edilen “kritik mineralleri” her geçen yıl daha çok kullanıyoruz. 2050 yılında kritik malzemelere olan talep, 2020 yılına kıyasla 16 kat artacak. Peki bu mineralleri çıkartırken doğaya ve çevreye ne ölçüde zarar veriliyor?