fbpx

Gemiler, Petrol Sonrasına Ne Kadar Hazır?

Küresel ticaretin yüzde 85’ini taşıyan gemilerin yüzde 99’u hâlâ petrolle çalışıyor ve petrolün tamamen yerini alacak alternatif bir yakıt yok gibi görünüyor. Mevcut petrol rezervleri de 50 yıl içinde tükenecek, peki ya sonrası?

Her ürün, üretim sürecinden tüketiciye ulaştırılmasına kadar enerjiye bağlı, doğal olarak enerji olmadan canlı yasamı dahil hiçbir şeyin sürdürülebilmesi mümkün değil. Buna rağmen hiç tükenmeyecek iş gibi enerjiyi çok hafife aldık. Son 150 yılda, Dünya insan nüfusu yaklaşık bir milyardan 8 milyarı aştı ve buna önümüzdeki 50 yıl içinde en az 3-4 milyar daha eklenmesi bekleniyor. Fakat enerji kaynakları aynı oranda artmadığı gibi mevcutlar da tükendi. Gelecek neslin bugünkü kadar enerji bolluğu içinde olmayacağını ve bizim gibi enerji şımarıklığı içinde olma lüksleri bulunmayacağını söyleyebiliriz. Bugün bilenen rezervlerle ve şu anki nüfusla ancak 46 yıl yetecek petrol var. Yeni petrol keşifleri yapılacak ancak nüfus da aynı oranda artacak; çıkartılacak petrol hep daha derinden, daha pahalıya çıkartılacak.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 12. sayısından (Eylül-Ekim 2023) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

İnsanlığın Kaderini Şehirlerin Direnci Tayin Edecek

Yerel seçim süreci geride kaldı. Ancak iklim krizi, göç ve deprem gibi risklerle karşı karşıya olduğumuz bu kırılgan coğrafyada, maalesef şehirlerin dirençliliğine yönelik program ve projelerden çok yine her zamanki gibi siyaset konuşmayı tercih ettik.
Oku

İklim Değişikliğine Karşı İnsanlığın En Önemli Mücadele Aracı Ormanlar

Ormanlar, iklim değişikliğinin yol açtığı aşırı hava olaylarının önlenmesinde insanların elindeki en önemli mücadele aracı. Ormanlarımızı kaybedersek yerleşim alanlarımızı sel ve heyelanlardan koruyamayız, gelecekte daha da şiddetlenen kuraklıklarla mücadele edemeyiz, tarım alanlarımızda verimli toprakların erozyonla taşınmasını önleyemeyiz.