fbpx

Hidrojen ve Elektrik Geleceğimizi Nasıl Taşıyor?

Uygun maliyetle, talebi karşılayabilecek kadar yenilenebilir enerji üretebiliyor muyuz yoksa ithal etmek mi zorundayız? Isı haritaları, bazı bölgelerin çeşitli nedenlerle enerji noksanlığı çektiğini gösteriyor. Enerji fazlalığı olan yerlerden yoksunluk olan yerlere yenilenebilir enerjiyi ucuz sistem maliyetiyle nasıl taşıyacağız? Cevap: Hidrojen yoluyla.

Sürdürülebilir bir enerji sistemi, rüzgâr türbinleri ve güneş enerjisi panelleri inşa etmekten çok daha fazlasıdır. Tüm enerji sisteminin elden geçmesi gereklidir. Esas meselelerden biri, enerjiye en çok ihtiyaç duyduğumuz yerlerde yeterince ucuz sürdürülebilir enerji üretemiyor oluşumuz. Şehirlerde ve büyük sanayi bölgelerinde ciddi boyutta yer sorunu var ve çok miktarda güneş ve rüzgâr kaynaklarına sahip yerler de oldukça uzakta. Bu durumu nasıl çözebiliriz? Cevabı: karbonsuz enerji taşıyıcılar hidrojen ve elektriği akıllıca bir şekilde kullanmak.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

“Finansal Koruyucu Hekimliğin” Kime Ne Faydası Var ki?

Önce merkez bankalarının takip edilebilir, blockchain ile çalışan dijital paraları hayatımıza hızla girecek. Bu oldukça basit. Zira banka hesaplarımızdaki paralar zaten dijital, kredi kartlarımızdaki limitler ve banka kartlarımızdakiler de öyle, geriye bir tek nakit kalıyor. Onun da ömrü hayli kısaldı!
Oku

Gemiler, Petrol Sonrasına Ne Kadar Hazır?

Küresel ticaretin yüzde 85’ini taşıyan gemilerin yüzde 99’u hâlâ petrolle çalışıyor ve petrolün tamamen yerini alacak alternatif bir yakıt yok gibi görünüyor. Mevcut petrol rezervleri de 50 yıl içinde tükenecek, peki ya sonrası?