fbpx

Hidrojen ve Elektrik Geleceğimizi Nasıl Taşıyor?

Uygun maliyetle, talebi karşılayabilecek kadar yenilenebilir enerji üretebiliyor muyuz yoksa ithal etmek mi zorundayız? Isı haritaları, bazı bölgelerin çeşitli nedenlerle enerji noksanlığı çektiğini gösteriyor. Enerji fazlalığı olan yerlerden yoksunluk olan yerlere yenilenebilir enerjiyi ucuz sistem maliyetiyle nasıl taşıyacağız? Cevap: Hidrojen yoluyla.

Sürdürülebilir bir enerji sistemi, rüzgâr türbinleri ve güneş enerjisi panelleri inşa etmekten çok daha fazlasıdır. Tüm enerji sisteminin elden geçmesi gereklidir. Esas meselelerden biri, enerjiye en çok ihtiyaç duyduğumuz yerlerde yeterince ucuz sürdürülebilir enerji üretemiyor oluşumuz. Şehirlerde ve büyük sanayi bölgelerinde ciddi boyutta yer sorunu var ve çok miktarda güneş ve rüzgâr kaynaklarına sahip yerler de oldukça uzakta. Bu durumu nasıl çözebiliriz? Cevabı: karbonsuz enerji taşıyıcılar hidrojen ve elektriği akıllıca bir şekilde kullanmak.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

İnşaat Sektöründe Karbonsuzlaşma Hamleleri

İnşaat mühendislerine göre, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne zamanında ulaşmak için karbonsuzlaşmaya odaklanmak gerek! İnşaat malzemeleriyle ilgili sera gazı emisyonlarını azaltma konusunda müthiş fırsatlar çıkıyor.
Oku

Marmara’da Deprem Olursa Türkiye Ekonomisi Çöker mi?

Marmara’nın ve İstanbul’un seyrekleştirilmesi mümkün mü? Evet. 1980’den sonra Türkiye’de sanayi, büyük metropollerin dışına taştı ve Anadolu’da bir dizi ikinci kent ortaya çıktı. Orta Anadolu Bölgesi artık ikinci Marmara Bölgesi olma potansiyeline sahip görünüyor.