fbpx

İklim Değişiminin Etkileri Görünenin Çok Ötesinde

İklim değişiminin yeryüzünde yarattığı fiziki etkileri kavurucu sıcaklıklar, ani kasırgalar, fırtınalar ve seller yaşadığımızda görüyoruz. Peki ya görünmeyen etkiler neler? İklim krizi ve mental sağlık arasında nasıl bir bağ var?

Kavurucu sıcaklar, kuraklıklar, ani seller, taşkınlar, kasırgalar ve fırtınalar… Bazen mevsimin getirdiği normallerle gerçekleşiyor olsa da sıklıkları giderek artmaya başladı. İşte bu, insan faaliyetlerine bağlı iklim değişiminin yeryüzünde krize neden olan yansımaları. Evet, kuraklığı tarlada yeteri kadar mahsul alamadığımızda görebiliyoruz, üst üste yaşanan sellerde ise iş yerlerimiz, evlerimiz, yaşam alanlarımız talan olduğunda anlıyoruz bir şeylerin değiştiğini. Ya da artık coğrafyamızın normali hâline gelen dolu olayları nedeniyle hasar alan arabalarımızın sigorta maliyetlerini öderken fark ediyoruz gariplikleri… Hatta daha da basiti, bir adet marulu, bir adet maydanozu pazardan 30 liraya aldığımızda, iklim krizinin getirdiği olumsuz hava koşullarını aklımıza getirebiliyoruz. Hepsi cep yakıyor, hepsi ev ekonomisine zarar veriyor. Tüm bunlar, iklim krizinin görülen fiziki etkileri. Peki ya görülmeyen etkileri neler, hiç düşündünüz mü?

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Tek Çözüm “Geri Dönüşüm” mü?

Geri dönüşüm, sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarının ilk hamlesi olarak görülse de aslında son adım olarak düşünülmesi gereken bir faaliyet. Önce, ürünlerin yeniden işlevlendirilmesi anlamına gelen “ileri dönüşüm”e şans vermek gerekiyor.
Oku

Kâğıdımızı Taştan Çıkartabilir Miyiz?

Ağaçtan üretilen bir ton kâğıt için 26 bin 700 litre su tüketiliyor; 1,3 ton karbondioksit açığa çıkıyor. Mermer tozundan üretilen “taş kağıtlar”da ise su ve ağaç kullanılmıyor.
Oku

Raporlamada “Şeffaflık” Dönemi

Şirket proje ve faaliyetlerinin, çevreye ve insan yaşamına zarar vermeyen, enerji kaynaklarını dengeli şekilde kullanacak bir çalışma sistemine sahip olup olmadığını gösteren sürdürülebilirlik raporları, “şeffaflık, güvenilirlik ve erişilebilirlik” kriterlerini tescilleyen bir güvence olarak görülüyor.
Oku

Bakanlıkta “İklim Değişikliği” Alarmı

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ismine, Ekim 2021’de “İklim Değişikliği” ibaresi eklendi. Aynı dönemde kabul edilen Paris Anlaşması ise aslında Türkiye’nin iklim eyleminde sorumluluk almaya gönüllü olduğunu gösteriyordu. Peki bu sorumluluk, eylemi de beraberinde getirdi mi?