fbpx

İklim Öngörülerinde Cassandra Sendromu

Uzun yıllardır iklim değişiminin getireceği riskler hakkında uyarılarda bulunan bilim insanlarının durumu, geleceği görüp de kimseyi kendine inandıramayan mitolojik karakter Cassandra’yı andırıyor. Üstelik bunun psikolojide bir ismi bile var: Cassandra Sendromu!

Eleanor Porter’ın dünyayı pespembe bir gözlüğün ardından gören iyimser karakteri Pollyanna’yı hepimiz tanıyoruz. Peki ya Cassandra’dan haberimiz var mı? Yunan mitolojisine ilgisi olanlar bu isimle daha önce karşılaşmış olabilir ancak bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var. Truva’nın son kralı Priamos ve Hekabe’nin kızı olan Cassandra, Pollyanna’nın tam aksine, geleceği önceden görüp, söylediklerine kimseyi inandıramamakla lanetlenir. Yaşanacak tüm felaketleri, kendisine inanan kimse olmadığı için tek başına izleyip kahrolur. Bu öyle bir ızdıraptır ki Cassandra zaman içinde iyice yalnızlaşır, derin bir üzüntü içinde, yine gerçekleşeceğini bildiği bir tarihte hayata veda eder. Cassandra ve onun üzücü sonla biten hikâyesi, bugün psikolojide Cassandra Sendromu olarak karşımıza çıkıyor. Kişinin geleceği görerek başkalarını uyarmaya çalışması; ancak sözlerine kimseyi inandıramaması durumu… Psiko-mitolojik bu terim, aslında bugün yaşadıklarımızla birebir örtüşüyor. Kötü haberleri göz ardı etme meylimiz, bizi Cassandra’ya yaklaştırıyor… Nasıl mı?

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Mercanlar için Hayata Dönüş Vakti

Marmara Denizi’ndeki su altı yaşamında kritik öneme sahip mercan türlerinin korunması için Deniz Yaşamını Koruma Derneği’yle birlikte harekete geçen Anadolu Efes, Denize +1 Nefes Projesi’yle Tavşan Adası açıklarında mercan nakli gerçekleştiriyor.
Oku

Tarımın Geleceği Dikey Tarım

Dünya nüfusunun hızlı artışı, gıda güvenliği sorunu, azalan ekilebilir araziler ve bilinçsiz su tüketimi gibi sorunlar alternatif tarım yöntemlerini zorunlu hâle getiriyor. Son zamanlarda bu yöntemler arasında tarımı şehirlere taşıyan “dikey tarım teknolojileri” öne çıkıyor.
Oku

İnsanın İnsana Yaptığı

“Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte, öyle tükettin demektir bütün yeryüzünü de.” - Konstantinos Kavafis
Oku

Dünya Yeşil Ekonomiye Hazırlanırken Adil Geçiş Mümkün mü?

Dünya, yeşil ekonomiye geçme hazırlığında. Bu süreçte karbon salımı yüksek sektörler dönüşüyor. Önümüzdeki dönemde, karbon yoğun sektörlerde faaliyet gösteren pek çok kurum ve kuruluş, bu geçiş dönemine uyum sağlayamadığından dolayı kapanmak zorunda kalacak. Kapanmalar sebebiyle milyonlarca işçinin işsiz kalması söz konusu. Peki, bu süreçte adil bir dönüşüm nasıl mümkün olacak?