fbpx

İklim Öngörülerinde Cassandra Sendromu

Uzun yıllardır iklim değişiminin getireceği riskler hakkında uyarılarda bulunan bilim insanlarının durumu, geleceği görüp de kimseyi kendine inandıramayan mitolojik karakter Cassandra’yı andırıyor. Üstelik bunun psikolojide bir ismi bile var: Cassandra Sendromu!

Eleanor Porter’ın dünyayı pespembe bir gözlüğün ardından gören iyimser karakteri Pollyanna’yı hepimiz tanıyoruz. Peki ya Cassandra’dan haberimiz var mı? Yunan mitolojisine ilgisi olanlar bu isimle daha önce karşılaşmış olabilir ancak bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var. Truva’nın son kralı Priamos ve Hekabe’nin kızı olan Cassandra, Pollyanna’nın tam aksine, geleceği önceden görüp, söylediklerine kimseyi inandıramamakla lanetlenir. Yaşanacak tüm felaketleri, kendisine inanan kimse olmadığı için tek başına izleyip kahrolur. Bu öyle bir ızdıraptır ki Cassandra zaman içinde iyice yalnızlaşır, derin bir üzüntü içinde, yine gerçekleşeceğini bildiği bir tarihte hayata veda eder. Cassandra ve onun üzücü sonla biten hikâyesi, bugün psikolojide Cassandra Sendromu olarak karşımıza çıkıyor. Kişinin geleceği görerek başkalarını uyarmaya çalışması; ancak sözlerine kimseyi inandıramaması durumu… Psiko-mitolojik bu terim, aslında bugün yaşadıklarımızla birebir örtüşüyor. Kötü haberleri göz ardı etme meylimiz, bizi Cassandra’ya yaklaştırıyor… Nasıl mı?

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yok Olmayan Tehlike Plastik Atık

Karada, denizde, kısacası her yerde plastik atık tehlikesiyle karşı karşıya kalan dünya, bu sorunla mücadele etmeye çalışıyor. Doğada uzun yıllar boyunca yok olmayan plastik atıklar, büyük bir çevre felaketine sebep olduğu gibi canlı yaşamını da tehdit ediyor.
Oku

Yaz Turizmi Karadeniz’e mi Kayıyor?

İklim değişiyor, bu değişimin etkileri her sektörde olduğu gibi turizm sektörüne de yansıyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, Akdeniz kıyı şeridinde giderek artan sıcaklıklar, kıyı turizmini Karadeniz’e kaydırabilir.
Oku

İklim Değişikliği ve Çevre Sorunlarına Yönelik Farkındalık Artıyor

Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı 2021 araştırması, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Türkiye’de bu konularda bilgi eksikliğinin, yurttaşlar arasında kafa karışıklığına yol açtığı düşünülüyor. Araştırmanın tüm bu sonuçları bir arada değerlendirildiğinde Türkiye halkının, iklim ve çevre konuları hakkında yüksek bir farkındalığa ve ilgiye sahip olduğu görülüyor. Son yıllarda artan çevre bilinci ve farkındalığıyla birlikte daha temiz, daha yeşil bir ülke talebinde bulunan insanların sayısı gittikçe artıyor.
Oku

Çevresel Ürün Etiketleri Üretim Biçimlerini Değiştiriyor

Avrupa’da faaliyet gösteren çeşitli sektörler için çevresel ürün etiket uygulamaları zorunlu hâle geliyor. Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı olan Avrupa Birliği’nde, çevresel etiket uygulamaları, yalnızca yasal bir zorunluluk olarak görülmüyor. İş yapış şekli olarak da benimsenmeye başlanan bu uygulama; şirketlerin tüm faaliyet alanlarının iyileştirilip, geliştirilmesinde kritik rol oynuyor.