fbpx

İklim Zararının Maddi Boyutu

Eğer tüm ülkeler 2050 yılında net karbon salmayan bir ekonomik modele geçiş yapmış olurlarsa, şimdiye kadar oluşan ısınma etkisiyle ülkemizdeki maddi zarar millî gelirimizin yüzde 2 azalmasına neden olacak. Her sene yüzde 4 ila yüzde 5 bandında büyüyen ülkemiz için bu, büyümenin neredeyse yarı yarıya azalması anlamına geliyor.

2023 yazı şimdiye kadar insanlığın yaşadığı en sıcak yaz olarak tarihe geçiyor. Muhtemelen 2024 yazı bu yazdan da sıcak olacak. Bundan sonra yaşayacağımız çoğu yaz da bize geçmişte yaşadığımız yazları aratacak. Bunun sebebini artık hepimiz biliyoruz: İklim değişikliği. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, durumumuzu “Artık küresel ısınma çağı bitti ve küresel kaynama çağı başladı.” diyerek dillendirdi. Yani küresel ısınma kolayca gözardı edebileceğimiz bir problem olmaktan çıkarak hepimizin gündeminde olması gereken bir sorun hâlini aldı.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 12. sayısından (Eylül-Ekim 2023) ulaşabilirsiniz.


Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü,…
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yolun Sonuna Gelmek Üzereyiz

”Üretirken, kullanırken ve tüketirken değişmemiz gerekiyor. Yoksa gelecekte yaşam bugünden daha güzel olmayacak. ”
Oku

Adil Bir Geçiş Sürdürülebilir Binalar Gerektirir

Küresel Binalar İklim İzleyicisi (GBCT), binaların ve inşaat sektörünün 2050 yılına kadar karbonsuzlaşma sağlamak için izlemesi gereken yoldan saptığını gösteriyor. COP27’de Binalar Atılımı katılımcıları “sıfıra yakın emisyon ve dayanıklı binalar 2030 yılına kadar yeni normaldir,” diyerek tüm ülkeleri ortak bir vizyonda birleşmeye davet etti.