fbpx

İklim Zararının Maddi Boyutu

Eğer tüm ülkeler 2050 yılında net karbon salmayan bir ekonomik modele geçiş yapmış olurlarsa, şimdiye kadar oluşan ısınma etkisiyle ülkemizdeki maddi zarar millî gelirimizin yüzde 2 azalmasına neden olacak. Her sene yüzde 4 ila yüzde 5 bandında büyüyen ülkemiz için bu, büyümenin neredeyse yarı yarıya azalması anlamına geliyor.

2023 yazı şimdiye kadar insanlığın yaşadığı en sıcak yaz olarak tarihe geçiyor. Muhtemelen 2024 yazı bu yazdan da sıcak olacak. Bundan sonra yaşayacağımız çoğu yaz da bize geçmişte yaşadığımız yazları aratacak. Bunun sebebini artık hepimiz biliyoruz: İklim değişikliği. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, durumumuzu “Artık küresel ısınma çağı bitti ve küresel kaynama çağı başladı.” diyerek dillendirdi. Yani küresel ısınma kolayca gözardı edebileceğimiz bir problem olmaktan çıkarak hepimizin gündeminde olması gereken bir sorun hâlini aldı.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 12. sayısından (Eylül-Ekim 2023) ulaşabilirsiniz.


Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü,…
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Oysa Herkes Evinin Önünü Süpürmüştü…

Ülkelerin karbon salımlarında önemli bir düşüş yaşanmasına rağmen, toplamda dünya karbon salımı azalmıyor, hatta daha da yükseliyor. Atasözünde olduğu gibi, “Herkes kendi evinin önünü süpürdü.” ancak ortalık daha da karıştı.
Oku

Geçiş Riskleri mi? Fiziksel Riskler Mi?

Ülkemizde iklim krizinden doğacak riskleri belirlemek oldukça zor bir konu. Fiziksel riskleri belirlemek istesek; bilimsel altyapımızda önemli eksiklikler var. Geçiş risklerini belirlemek istesek; devlet politikamız orta ve uzun vadede herhangi bir tahmin yapmaya imkân tanımıyor.