fbpx

İklimlendirmenin Yeşil Dönüşümü Mümkün mü?

Klima ve fan kullanımının her geçen gün artması, yüklü miktarda kimyasal salımına ve yüksek enerji tüketimine neden oluyor. İklimlendirme sektörü şimdilerde AB’nin getirdiği yasal düzenlemelerle bu soruna çözüm yolları arıyor.

Türkiye, geride kalan yaz aylarında son yüzyılın en sıcak günlerini yaşadı; iklim krizinin etkisiyle sıcaklıklar, her geçen gün kendi rekorunu kırdı. Sıcaklıklarla baş etmek için insanların evlerde, iş yerlerinde, ulaşımda en çok destek aldıkları yardımcılar ise iklimlendirme ürünleri oldu. Artık hemen hemen her evde bir klima var. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de klima kullanım oranının yüzde 22’lere vardığını gösteriyor; bu da her beş evden birinde klima kullanıldığı anlamına geliyor. Üstelik artık klimalar sadece yaz aylarında değil kışın da kullanılıyor.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 12. sayısından (Eylül-Ekim 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Lojistik, Yeşil Mutabakat’a Ayak Uydurabilecek Mi?

Lojistik faaliyetler, bir firmanın karbon ayak izinin yüzde 75'ini oluştururken taşımacılık sektörü de en büyük enerji tüketen ve karbon yayan endüstrilerden biri olarak kabul ediliyor. Sektör, AB Yeşil Mutabakatı’nın şart koştuğu “ekosistemi koruma” şartını yerine getirebilecek mi?
Oku

Bankacılık ve Finans Sektöründe Adil Dönüşüm Hamleleri

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve hedeflerinin hayata geçirilmesinde öncü sektörlerden biri de bankacılık ve finans sektörü. Sürdürülebilir finans bakış açısı, yeşil dönüşüme nasıl bir katkı veriyor? Sektörün atması gereken stratejik adımlar neler?
Oku

Artık Turizm de Sürdürülebilir

Turist sayısının her geçen gün artması, turizmcileri yeni yatırımlar yapmaya teşvik ederken “sürdürülebilir turizm” kavramı gün geçtikçe önemini daha da artırıyor.