fbpx

İş Dünyasında İnsan Odaklı Sürdürülebilirlik

PwC Türkiye tarafından Wellbees iş birliğinde gerçekleştirilen “İş Gücünde Sürdürülebilirlik” araştırmasının sonuçları açıklandı. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu ele alan araştırma, daha sürdürülebilir bir iş gücü yaratabilmek adına izlenebilecek yolları ortaya koyuyor.

Küresel anlamda birçok kurumun hedeflerinde ve aksiyon planlarında ilk sıralarda yer alan sürdürülebilirlik, iş gücü potansiyelinin artırılması konusunda da önem taşıyor. Bugünü yaşarken geleceği düşünmeye ve insanlığın dünyayı koruyarak varlığını sürdürmesine odaklanan sürdürülebilirlik kavramı, “Çevresel, Sosyal ve Yönetişim” (ESG) olmak üzere üç ana boyutta ele alınıyor. Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar” taahhütleri arasında sosyal sürdürülebilirlik hedefleri de yer alıyor. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu gözeten “İş Gücünde Sürdürülebilirlik” araştırmasında, iş gücünde sürdürülebilirlik için önem taşıyan yetenek açığı ve bağlılık gibi konular ele alınıyor. İş gücünün mevcut potansiyeli değerlendirilirken daha sürdürülebilir bir iş gücü yaratabilmek adına izlenebilecek yollar belirtiliyor. İş gücü sürdürülebilirliği için önem taşıyan beş başlık; sosyal sürdürülebilirlik stratejisi, esenlik, yetenek gelişimi, psikolojik güven ve çalışan bağlılığı olarak vurgulanıyor.

Zeynep Tütüncü Güngör

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

İnsanın İnsana Yaptığı

“Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte, öyle tükettin demektir bütün yeryüzünü de.” - Konstantinos Kavafis
Oku

Dünya Yeşil Ekonomiye Hazırlanırken Adil Geçiş Mümkün mü?

Dünya, yeşil ekonomiye geçme hazırlığında. Bu süreçte karbon salımı yüksek sektörler dönüşüyor. Önümüzdeki dönemde, karbon yoğun sektörlerde faaliyet gösteren pek çok kurum ve kuruluş, bu geçiş dönemine uyum sağlayamadığından dolayı kapanmak zorunda kalacak. Kapanmalar sebebiyle milyonlarca işçinin işsiz kalması söz konusu. Peki, bu süreçte adil bir dönüşüm nasıl mümkün olacak?
Oku

Çevresel Ürün Etiketleri Üretim Biçimlerini Değiştiriyor

Avrupa’da faaliyet gösteren çeşitli sektörler için çevresel ürün etiket uygulamaları zorunlu hâle geliyor. Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı olan Avrupa Birliği’nde, çevresel etiket uygulamaları, yalnızca yasal bir zorunluluk olarak görülmüyor. İş yapış şekli olarak da benimsenmeye başlanan bu uygulama; şirketlerin tüm faaliyet alanlarının iyileştirilip, geliştirilmesinde kritik rol oynuyor.
Oku

Yaz Turizmi Karadeniz’e mi Kayıyor?

İklim değişiyor, bu değişimin etkileri her sektörde olduğu gibi turizm sektörüne de yansıyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, Akdeniz kıyı şeridinde giderek artan sıcaklıklar, kıyı turizmini Karadeniz’e kaydırabilir.