fbpx

İş Dünyasında İnsan Odaklı Sürdürülebilirlik

PwC Türkiye tarafından Wellbees iş birliğinde gerçekleştirilen “İş Gücünde Sürdürülebilirlik” araştırmasının sonuçları açıklandı. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu ele alan araştırma, daha sürdürülebilir bir iş gücü yaratabilmek adına izlenebilecek yolları ortaya koyuyor.

Küresel anlamda birçok kurumun hedeflerinde ve aksiyon planlarında ilk sıralarda yer alan sürdürülebilirlik, iş gücü potansiyelinin artırılması konusunda da önem taşıyor. Bugünü yaşarken geleceği düşünmeye ve insanlığın dünyayı koruyarak varlığını sürdürmesine odaklanan sürdürülebilirlik kavramı, “Çevresel, Sosyal ve Yönetişim” (ESG) olmak üzere üç ana boyutta ele alınıyor. Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar” taahhütleri arasında sosyal sürdürülebilirlik hedefleri de yer alıyor. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu gözeten “İş Gücünde Sürdürülebilirlik” araştırmasında, iş gücünde sürdürülebilirlik için önem taşıyan yetenek açığı ve bağlılık gibi konular ele alınıyor. İş gücünün mevcut potansiyeli değerlendirilirken daha sürdürülebilir bir iş gücü yaratabilmek adına izlenebilecek yollar belirtiliyor. İş gücü sürdürülebilirliği için önem taşıyan beş başlık; sosyal sürdürülebilirlik stratejisi, esenlik, yetenek gelişimi, psikolojik güven ve çalışan bağlılığı olarak vurgulanıyor.

Zeynep Tütüncü Güngör

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

İklim Öngörülerinde Cassandra Sendromu

Uzun yıllardır iklim değişiminin getireceği riskler hakkında uyarılarda bulunan bilim insanlarının durumu, geleceği görüp de kimseyi kendine inandıramayan mitolojik karakter Cassandra’yı andırıyor. Üstelik bunun psikolojide bir ismi bile var: Cassandra Sendromu!
Oku

İklim Değişikliği ve Çevre Sorunlarına Yönelik Farkındalık Artıyor

Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı 2021 araştırması, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Türkiye’de bu konularda bilgi eksikliğinin, yurttaşlar arasında kafa karışıklığına yol açtığı düşünülüyor. Araştırmanın tüm bu sonuçları bir arada değerlendirildiğinde Türkiye halkının, iklim ve çevre konuları hakkında yüksek bir farkındalığa ve ilgiye sahip olduğu görülüyor. Son yıllarda artan çevre bilinci ve farkındalığıyla birlikte daha temiz, daha yeşil bir ülke talebinde bulunan insanların sayısı gittikçe artıyor.
Oku

Tarımın Geleceği Dikey Tarım

Dünya nüfusunun hızlı artışı, gıda güvenliği sorunu, azalan ekilebilir araziler ve bilinçsiz su tüketimi gibi sorunlar alternatif tarım yöntemlerini zorunlu hâle getiriyor. Son zamanlarda bu yöntemler arasında tarımı şehirlere taşıyan “dikey tarım teknolojileri” öne çıkıyor.