fbpx

İş Dünyasında İnsan Odaklı Sürdürülebilirlik

PwC Türkiye tarafından Wellbees iş birliğinde gerçekleştirilen “İş Gücünde Sürdürülebilirlik” araştırmasının sonuçları açıklandı. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu ele alan araştırma, daha sürdürülebilir bir iş gücü yaratabilmek adına izlenebilecek yolları ortaya koyuyor.

Küresel anlamda birçok kurumun hedeflerinde ve aksiyon planlarında ilk sıralarda yer alan sürdürülebilirlik, iş gücü potansiyelinin artırılması konusunda da önem taşıyor. Bugünü yaşarken geleceği düşünmeye ve insanlığın dünyayı koruyarak varlığını sürdürmesine odaklanan sürdürülebilirlik kavramı, “Çevresel, Sosyal ve Yönetişim” (ESG) olmak üzere üç ana boyutta ele alınıyor. Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar” taahhütleri arasında sosyal sürdürülebilirlik hedefleri de yer alıyor. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu gözeten “İş Gücünde Sürdürülebilirlik” araştırmasında, iş gücünde sürdürülebilirlik için önem taşıyan yetenek açığı ve bağlılık gibi konular ele alınıyor. İş gücünün mevcut potansiyeli değerlendirilirken daha sürdürülebilir bir iş gücü yaratabilmek adına izlenebilecek yollar belirtiliyor. İş gücü sürdürülebilirliği için önem taşıyan beş başlık; sosyal sürdürülebilirlik stratejisi, esenlik, yetenek gelişimi, psikolojik güven ve çalışan bağlılığı olarak vurgulanıyor.

Zeynep Tütüncü Güngör

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Dünya Yeşil Ekonomiye Hazırlanırken Adil Geçiş Mümkün mü?

Dünya, yeşil ekonomiye geçme hazırlığında. Bu süreçte karbon salımı yüksek sektörler dönüşüyor. Önümüzdeki dönemde, karbon yoğun sektörlerde faaliyet gösteren pek çok kurum ve kuruluş, bu geçiş dönemine uyum sağlayamadığından dolayı kapanmak zorunda kalacak. Kapanmalar sebebiyle milyonlarca işçinin işsiz kalması söz konusu. Peki, bu süreçte adil bir dönüşüm nasıl mümkün olacak?
Oku

Akbelen: Bir Orman Gibi Kardeşçesine Yaşayamadık

Ekonomik ömrünü tamamlamış Kemerköy ve Yeniköy kömürlü termik santralleri için ham madde sağlamak gerekçesiyle kesilen Akbelen ormanında sular durulmuyor. Herkesin aklında ise aynı soru: Yenilenebilir enerjide büyük fırsatlara sahip Türkiye, neden kömürde bu kadar ısrar ediyor?
Oku

Mercanlar için Hayata Dönüş Vakti

Marmara Denizi’ndeki su altı yaşamında kritik öneme sahip mercan türlerinin korunması için Deniz Yaşamını Koruma Derneği’yle birlikte harekete geçen Anadolu Efes, Denize +1 Nefes Projesi’yle Tavşan Adası açıklarında mercan nakli gerçekleştiriyor.
Oku

Çevresel Ürün Etiketleri Üretim Biçimlerini Değiştiriyor

Avrupa’da faaliyet gösteren çeşitli sektörler için çevresel ürün etiket uygulamaları zorunlu hâle geliyor. Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı olan Avrupa Birliği’nde, çevresel etiket uygulamaları, yalnızca yasal bir zorunluluk olarak görülmüyor. İş yapış şekli olarak da benimsenmeye başlanan bu uygulama; şirketlerin tüm faaliyet alanlarının iyileştirilip, geliştirilmesinde kritik rol oynuyor.