fbpx

İş Dünyasında “Kurumsal Sürdürülebilirlik”

Bugünün kısa vadeli ekonomik anlayışa sahip şirketleri, yarının iş dünyasında olmayacak. Kurumsal sürdürülebilirliği hedefleyen şirketlerin çevresel, kültürel ve finansal tüm detaylara odaklanarak uzun ömürlü ve verimli bir çalışma biçimini benimsemesi gerekiyor.

Sürdürülebilirlik, son dönemin “sihirli” kelimesi. Hemen her işletmenin ve markanın kimi zaman -mış gibi yaptığı, kimi zaman gerçekten içselleştirerek kurumsal bir vizyon hâline getirdiği, bugünün ve geleceğin en önemli kavramlarından biri. Devletlerin kalkınma modeli olarak üzerinde çalıştığı, ekonomileri doğrudan etkileyen anahtar bir kelime… Ancak sürdürülebilirliği sadece çevresel etkilerden ibaret tutmak, yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi. Önemli olan finansal, çevresel ve sosyal kaynakların dengeli ve adil şekilde kullanılması; bunun da hem bireyler hem kurumlar hem de toplumlar tarafından ilke hâline getirilmesi…

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 17. sayısından (Mayıs-Haziran 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yeşil Dönüşüm Yolculuğunda Sıra Ofislerde

Yeşil enerji, yeşil sanayi, yeşil bina derken, yeşil dönüşüm yolculuğunda “yeşil ofis” kavramı da ön plana çıkmaya başladı. Ofislerde alınacak basit ama etkili önlemler, geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmamızı sağlayacak.
Oku

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda iş dünyası, uzun süredir yoğun bir çalışma içinde. “Daha iyi bir yaşam” için çalışma hedefine özel sektörün çabaları olmadan ulaşmak ise neredeyse imkânsız. Bunun farkında olan, farklı sektörlerden birçok marka, şirket vizyonlarını “sürdürülebilirlik” teması üzerine kurmaya başladı.
Oku

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda şirketler bazında yapılabilecek çok şey var. Hatta belki de en büyük görev onlara düşüyor. Tüm faaliyetlerinde sürdürülebilir odaklı hedefler belirleyen ve bu doğrultuda ilerleyen şirketler, uzun vadede hem en çok kazanacak hem de dünyaya en çok kazandıracak olanlar. Sürdürülebilir Üretim dergisi olarak her sayı, yeşil yıkamadan ayrılarak “elini taşın altına koyan” şirketlerin sürdürülebilirlik liderlerine yer veriyoruz. Sürdürülebilir marka olma yolunda şirket vizyonlarını nasıl anlatıyorlar? SKA'lar doğrultusunda neyi hedefliyorlar?