fbpx

İş Dünyasının Risk Faktörleri Belli Oldu

Dünya Ekonomik Forumu her sene iş dünyasının gelecek iki veya 10 yılda öngördüğü en önemli riskleri içeren Küresel Riskler Raporu’nu yayımlıyor. Bu rapora göre, iş dünyası için yakın vadedeki en önemli risk: yanlış ve çarpıtılmış bilgi. İkinci sırada ise aşırı hava olayları geliyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Risk Raporu’nun hazırlanmasında tüm dünyadan çok sayıda iş insanının görüşü alınıyor ve sonuçta ortaya iş dünyasının genel görüşünü yansıtan bir rapor çıkıyor. Uzunca bir süredir ülkemizdeki iş insanlarının küresel bağlamda belirlenen risklerden oldukça farklı olguları tehlike olarak belirlediklerini gözlemliyoruz. Bu, ülkemizdeki iş insanlarının dünyada olan bitenden bihaber olmalarından değil, ülkemizin hızla değişen ve diğer ülkelerde benzeri pek de görülmeyen bir dinamiğe sahip olmasındandır. Bundan dolayı da iş dünyamız, genel olarak uzun vadeli risklerde bile günlük olayların fazlasıyla ötesinde bir bakış açısına sahip olmakta zorlanmaktadır.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.


Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü,…
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Su Krizi İçin Doğal Çözümler Sulak Alan Sistemleri

Sulak alan ekosistemleri, yüksek biyolojik aktiviteye sahip sistemlerdir ve atıksulardaki kirletici maddelerin dönüşümünün gerçekleşmesini sağlarlar. Yapay sulak alan sistemleri ise doğal sulak alan ekosistemlerinin bu özelliğini öne çıkaran arıtma amaçlı tasarlanmış sistemlerdir.
Oku

Mevzuatlara Uyumda İlk Adım: Şeffaflık

Avrupa Birliği’nin iklim-nötr kıta olma hedefi sonucu ortaya çıkan Avrupa Yeşil Mutabakatı; enerji, ulaşım, tarım, sanayi gibi birçok alanda büyük bir dönüşümün temelini oluşturuyor. Yeni mevzuat ve yükümlülüklere hazırlanan firmalardan biriyseniz işinizi çok kolaylaştıracak bir adım var: tedarik zinciri şeffaflığı.