fbpx

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat: “İnsanla Buluşturmadığınız Alanlar Sürdürülebilir Olamaz”

“Binaları korumak öncelikli meselemiz ama asıl önceliğimiz, bu binalarda yaşayan insanların güvenliğini sağlamak.” diyen Mahir Polat ile İBB Miras’ın şehre geri kazandırdığı Casa Botter’da bir araya geldik.

Yerebatan Sarnıcı, Müze Gazhane, Casa Botter, ArtİStanbul Feshane, Metrohan ve Taş Mektep gibi nice yapıyı onararak şehre kazandıran İBB Miras, zarif dokunuşlarıyla şehrin kültür envanterini yeni bir vizyonla geleceğe taşımaya devam ediyor. Ancak tüm çalışmalara rağmen İstanbul’da hâlâ yoğun sayıda metruk ve risk altında yapı bulunduğuna dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mahir Polat, metruklaşmanın önüne geçmek yerine sürekli olarak yeni yapıların inşa edilmesinin, olası riskleri artırdığı gibi şehrin dokusunu da bozduğunu ifade ediyor. Ve şöyle bir soru soruyor: “İstanbul’da şu an atalet ile bekleyen nice yapı varken, yeni yapıların inşa edilmesi kamusal açıdan ne kadar doğru?”

Gizem İris

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

“Mevcut Gıda Sistemi Dünya Nüfusunu Besleyemiyor”

BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ile ileri günlerde etkilerini daha da derinden hissedeceğimiz küresel gıda krizini konuştuk. Kırılgan, eşitliksiz, sağlıksız ve yetersiz olan mevcut gıda sistemimizin dünya nüfusunu besleyemediğini söyleyen Selışık, “Bu durumu kimseyi geride bırakmadan dönüştürmek zorundayız.” diyor.
Oku

Prof. Dr. Selçuk Şirin:“Gerçek Müfredat Hayatın Kendisidir!”

“Ne olacak bu memleketin hâli? Türkiye, tam da Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi, evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânı vermiyor.” diyor Prof. Dr. Selçuk Şirin, son kitabı “Ya Adalet Ya Sefalet”te. Türkiye’nin önde gelen eğitimcilerinden biri olan Şirin’le bir araya geldik; adaletten eğitime, ekonomiden yeşil dönüşüme birçok konuyu mercek altına aldık.
Oku

Plastiğin Peşinde Adriyatik Sahillerinde Bir Yolculuk

İtalya’nın Puglia bölgesinde doğa gözlemciliği yapan Enzo Suma, “Archeoplastica” projesiyle Adriyatik sahillerinde topladığı plastiklerin hikâyelerini, kaç senedir doğa üzerinde seyahat ettiklerini araştırıyor. Plastiğin tek kullanımlık doğasına farkındalık yaratmayı amaçlayan Suma, “Birkaç dakikalık uygulamalar için yüzyıllarca dayanacak bir malzeme kullanıyoruz.” diyor.
Oku

“Asıl Bela, Karbondan Öte Metandan Gelecek!”

Bölgesel iklim değişikliği, ekosistem modelleme ve ekolojide bilişim alanlarında uzun yıllardır çalışmalar yürüten Prof. Dr. Nüzhet Dalfes ile bir araya geldik. İklim değişiminde metan gazının karbondan 18 kat daha tehlikeli olduğunun altını çizen Dalfes, “Karbondan öte, asıl metan başımıza bela olacak!” uyarısını yapıyor.