fbpx

Kadınların “Yeşil İşlere” Katılım Potansiyeli, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Engellerini Kaldırabilir

Kadın girişimcilik, yeşil işler için önemli bir ekonomik güç potansiyeli taşıyor. Dünyadaki yaklaşık 582 milyon girişimciden 252 milyonunun kadın olduğu çağımız, kadınların iş dünyasını ve yaşamı şekillendireceği bir geleceğe işaret ediyor.

Cumhuriyetimizin yeni yüzyıllık sayfasını henüz açmış ve yazmaya başlamışken bizler oldukça karmaşık sorunlar ve güçlüklerle karşı karşıyayız. Bugün dünyamız olağanüstü dönemeçlerden geçiyor. İnsanlar geleceklerinden endişeli; gelir dağılımdaki eşitsizlik, eğitim eksikliği, işsizlik, savaşlar, su ve kıtlık, açlık ve bütün bunları da kapsayacak iklim değişikliği insanların “ortak” endişelerinin en büyük kaynağı. Dünyamız, hiç olmadığı kadar yüksek bir hızda ısınmaya devam ediyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 14. sayısından (Ocak-Şubat 2024) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Binalar ve İklim Küresel Forumu 2024

Geleceğe uygun olmayan bina stoklarına mahkûm olmaktan kaçınmak için bölgeler ve kentler düzeyinde çok daha hızlı adımlar atılmasına ihtiyacımız var.
Oku

İki Kere İkinin Yeniden Dört Etmesi İçin “Eşitlemeye” İhtiyaç Var

Cinsiyet eşitsizliğinin en yakıcı şekilde yaşandığı alanlardan biri; kuşkusuz iş hayatına katılım. OECD ülkelerinde kadın istihdamı ortalaması, yüzde 59 seviyelerinde gerçekleşirken Türkiye’de kadın istihdamı yüzde 30 seviyelerinde seyrediyor. Türkiye bu oranla, OECD ülkeleri arasındaki en düşük kadın istihdamına sahip ülke.
Oku

Marmara’da Deprem Olursa Türkiye Ekonomisi Çöker mi?

Marmara’nın ve İstanbul’un seyrekleştirilmesi mümkün mü? Evet. 1980’den sonra Türkiye’de sanayi, büyük metropollerin dışına taştı ve Anadolu’da bir dizi ikinci kent ortaya çıktı. Orta Anadolu Bölgesi artık ikinci Marmara Bölgesi olma potansiyeline sahip görünüyor.