fbpx

Kâğıdımızı Taştan Çıkartabilir Miyiz?

Ağaçtan üretilen bir ton kâğıt için 26 bin 700 litre su tüketiliyor; 1,3 ton karbondioksit açığa çıkıyor. Mermer tozundan üretilen “taş kağıtlar”da ise su ve ağaç kullanılmıyor.

Söz uçtu, yazı kaldı… İnsanlık ilk olarak mağara duvarlarına semboller ve resimler çizmeye başladı, ardından Mezopotamya’da kil tabletlere kazıma yaparak metinler bıraktı. Bugünkü “modern” üretime geçilene kadar, ipek kumaşlar, bambu kamışı, parşömen ve papirüs bitkisi “kâğıt” olarak kullanıldı. Bugün batı dillerinde karşılığı olan, İngilizce “paper”, Almanca “papier” olarak kullanılan “kâğıt”, adını papirüsten aldı. En eski kâğıt parçalarının kim tarafından geliştirildiği tarih kaynaklarında net olarak geçmese de bugün her alanda kullandığımız kâğıtların mucidinin Çinli bir saray görevlisi olan T’sai Lun olduğu söyleniyor. Dut ağacının kabuğunu kaynatarak hamur hâline gelene kadar yoğuran Lun, ardından bu malzemeyi bir kalburun üzerine dökerek süzüyor ve kurutuyor. Bu şekilde “kâğıt”, önce Çin’de kullanılmaya başlanıyor, ardından Japonya, Kore ve Vietnam gibi Çin’in etrafındaki ülkelere yayılıyor. Savaşlar sırasında İslam coğrafyasına getirilen kâğıt ustaları, kâğıt yapımında kenevir ve keten kullanmaya başlıyor. Sonraki yıllarda Avrupa’da baskı tekniklerinin ve matbaa makinesinin kullanılmaya ve geliştirilmeye başlanmasıyla, kâğıda olan talep artışı, farklı madde arayışlarına neden oluyor. Ağaçlar ve ağaçlardan elde edilen selülozun kâğıt yapımında kullanılması 1765 yılını buluyor.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 13. sayısından (Kasım-Aralık 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Reklamın İyisi Değil Doğrusu Makbul

Markalar, sürdürülebilirlik yönetimlerinin kamuoyuna sunum bölümü olan reklamlarda yine o dilemmayı yaşıyor: Filmin başrolünde “iyi” mi oynayacak yoksa “doğru” mu?
Oku

Bakanlıkta “İklim Değişikliği” Alarmı

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ismine, Ekim 2021’de “İklim Değişikliği” ibaresi eklendi. Aynı dönemde kabul edilen Paris Anlaşması ise aslında Türkiye’nin iklim eyleminde sorumluluk almaya gönüllü olduğunu gösteriyordu. Peki bu sorumluluk, eylemi de beraberinde getirdi mi?
Oku

Tek Çözüm “Geri Dönüşüm” mü?

Geri dönüşüm, sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarının ilk hamlesi olarak görülse de aslında son adım olarak düşünülmesi gereken bir faaliyet. Önce, ürünlerin yeniden işlevlendirilmesi anlamına gelen “ileri dönüşüm”e şans vermek gerekiyor.
Oku

Mesleklerin Teknoloji İmtihanı

Dijital devrimin dönüştürdüğü iş dünyası, bugün bazı mesleklerin tamamen yok olması riskiyle karşı karşıya. Bir diğer deyişle, mesleklerin sürdürülebilirliği artık teknolojinin ellerinde. El becerisi ve hareket gerektiren işlere ise yapay zekânın henüz gücü yetmiyor.