fbpx

Kalkınma Planı’nın Odağında “Yeşil Büyüme” Var

Türkiye’nin 2024-2028 yılları için kalkınma hedeflerinin belirlendiği 12’nci ve son “Kalkınma Planı” kamuoyuna sunuldu. Önceki yıllarda kendine yalnızca başka konuların içinde yer bulabilen “iklim krizi”, bu defa, “yeşil dönüşüm” ve “sürdürülebilir kalkınma” vurgusuyla planın merkezine alınıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 2024-2028 yıllarını kapsayan ve Türkiye’nin “2053 Vizyonu” doğrultusunda hazırlanan 12. Kalkınma Planı’nı Ekim 2023’te yayımladı. Söz konusu kalkınma planları, Türkiye’de 1963 yılından itibaren devlet tarafından hazırlanarak adalet, eğitim, ulaşım, sağlık, sosyal güvenlik gibi konularda dört yıllık kalkınmayı hedeflerini bildiriyor. Ayrıca sadece kamu için değil, toplumun geneli için de hedef birliği sağlaması açısından da önem taşıyor. Fark ettiyseniz, yukarıda tanımını yaptığımız, kalkınma planlarının temelini oluşturan konularda “çevre politikaları ve iklim krizi”nden henüz bahsetmedik. Konunun ciddiyetinin yeni yeni fark edilmeye başlanmasından ötürü, çevre politikalarının kalkınma planlarımızda kapsamlı şekilde ele alınışı 2024 yılını buldu.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 14. sayısından (Ocak-Şubat 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Akbelen: Bir Orman Gibi Kardeşçesine Yaşayamadık

Ekonomik ömrünü tamamlamış Kemerköy ve Yeniköy kömürlü termik santralleri için ham madde sağlamak gerekçesiyle kesilen Akbelen ormanında sular durulmuyor. Herkesin aklında ise aynı soru: Yenilenebilir enerjide büyük fırsatlara sahip Türkiye, neden kömürde bu kadar ısrar ediyor?
Oku

İklim Değişikliği ve Çevre Sorunlarına Yönelik Farkındalık Artıyor

Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı 2021 araştırması, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Türkiye’de bu konularda bilgi eksikliğinin, yurttaşlar arasında kafa karışıklığına yol açtığı düşünülüyor. Araştırmanın tüm bu sonuçları bir arada değerlendirildiğinde Türkiye halkının, iklim ve çevre konuları hakkında yüksek bir farkındalığa ve ilgiye sahip olduğu görülüyor. Son yıllarda artan çevre bilinci ve farkındalığıyla birlikte daha temiz, daha yeşil bir ülke talebinde bulunan insanların sayısı gittikçe artıyor.
Oku

Dünya’dan Sonra Uzayı da Çöplüğe Çeviriyoruz

Dünyayı tükettiğimiz yetmedi, sıra uzaya geldi. Devletler arasında uzayda yer kapma yarışları devam ederken uydulardan kopan roket parçaları ve diğer atıklar; dünyanın alçak yörüngesinde devasa bir uzay çöplüğüne dönüşerek insanlık için büyük bir risk oluşturuyor.
Oku

Yaz Turizmi Karadeniz’e mi Kayıyor?

İklim değişiyor, bu değişimin etkileri her sektörde olduğu gibi turizm sektörüne de yansıyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, Akdeniz kıyı şeridinde giderek artan sıcaklıklar, kıyı turizmini Karadeniz’e kaydırabilir.