fbpx

Kuzey Afrika-AB Yeşil Hidrojen Taşımacılığı

Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yeşil hidrojen üretimi ve hidrojenin taşınmasında büyük ölçekli projelerin uygulanması için ekonomik ve düzenleyici koşulları inceledik.

Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yeşil hidrojen üretimi ve hidrojenin taşınmasında büyük ölçekli projelerin uygulanması için ekonomik ve düzenleyici koşulları inceledik. Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu’ndan gaz ithalatındaki azalmayı telafi etmek ve iklim taahhütlerine ulaşmak için Kuzey Afrika’dan hidrojen ithal etmeye çalışıyor. Kuzey Afrika’dan yeşil hidrojen ithalatı fikri, çöl bölgelerindeki güneş enerjisi ve arazi bolluğundan dolayı üretim maliyetlerinin potansiyel olarak düşük olması ve var olan ihracat altyapısı sayesinde ortaya çıkıyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.


Kahire Amerikan Üniversitesi Ekonomi Bölümü
Yard. Doç. Dr. Roberto CardInale Makaleleri:
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Marmara’da Deprem Olursa Türkiye Ekonomisi Çöker mi?

Marmara’nın ve İstanbul’un seyrekleştirilmesi mümkün mü? Evet. 1980’den sonra Türkiye’de sanayi, büyük metropollerin dışına taştı ve Anadolu’da bir dizi ikinci kent ortaya çıktı. Orta Anadolu Bölgesi artık ikinci Marmara Bölgesi olma potansiyeline sahip görünüyor.
Oku

İklim Zararının Maddi Boyutu

Eğer tüm ülkeler 2050 yılında net karbon salmayan bir ekonomik modele geçiş yapmış olurlarsa, şimdiye kadar oluşan ısınma etkisiyle ülkemizdeki maddi zarar millî gelirimizin yüzde 2 azalmasına neden olacak. Her sene yüzde 4 ila yüzde 5 bandında büyüyen ülkemiz için bu, büyümenin neredeyse yarı yarıya azalması anlamına geliyor.