fbpx

Kuzey Afrika-AB Yeşil Hidrojen Taşımacılığı

Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yeşil hidrojen üretimi ve hidrojenin taşınmasında büyük ölçekli projelerin uygulanması için ekonomik ve düzenleyici koşulları inceledik.

Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yeşil hidrojen üretimi ve hidrojenin taşınmasında büyük ölçekli projelerin uygulanması için ekonomik ve düzenleyici koşulları inceledik. Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu’ndan gaz ithalatındaki azalmayı telafi etmek ve iklim taahhütlerine ulaşmak için Kuzey Afrika’dan hidrojen ithal etmeye çalışıyor. Kuzey Afrika’dan yeşil hidrojen ithalatı fikri, çöl bölgelerindeki güneş enerjisi ve arazi bolluğundan dolayı üretim maliyetlerinin potansiyel olarak düşük olması ve var olan ihracat altyapısı sayesinde ortaya çıkıyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.


Kahire Amerikan Üniversitesi Ekonomi Bölümü
Yard. Doç. Dr. Roberto CardInale Makaleleri:
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Birincil Enerji Kaynaklarında Yenilenebilir Enerjinin Payı: Yüzde 15

2022 yılı sonu itibarıyla dünya birincil enerji kullanımına baktığımızda yenilenebilirin payı yüzde 15 civarındayken fosil yakıtların payı yüzde 81’dir. Fosil yakıtların kullanım payının bu derece büyüklüğü, termal enerji ihtiyacının ağırlıklı olarak fosil yakıtlardan karşılandığı anlamına geliyor.
Oku

COP 27 Ardından…

Taraflar konferanslarının 27’ncisi (COP27), bu yıl Kasım ayında Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinde yoğun eleştiriler altında düzenlendi. Toplantının yüksek gelirli insanların uçaklarla tatil yapmaya geldikleri turistik bir beldede yapılması, Mısırlıların da bunu aşırı kazanç sağlamak için kullanarak otel fiyatlarını COP27 katılımcıları için dört-beş kat artırmaları, katılımcıların Şarm El-Şeyh’e gelmelerini oldukça zorlaştırdı.