fbpx

Kuzey Afrika-AB Yeşil Hidrojen Taşımacılığı

Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yeşil hidrojen üretimi ve hidrojenin taşınmasında büyük ölçekli projelerin uygulanması için ekonomik ve düzenleyici koşulları inceledik.

Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yeşil hidrojen üretimi ve hidrojenin taşınmasında büyük ölçekli projelerin uygulanması için ekonomik ve düzenleyici koşulları inceledik. Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu’ndan gaz ithalatındaki azalmayı telafi etmek ve iklim taahhütlerine ulaşmak için Kuzey Afrika’dan hidrojen ithal etmeye çalışıyor. Kuzey Afrika’dan yeşil hidrojen ithalatı fikri, çöl bölgelerindeki güneş enerjisi ve arazi bolluğundan dolayı üretim maliyetlerinin potansiyel olarak düşük olması ve var olan ihracat altyapısı sayesinde ortaya çıkıyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.


Kahire Amerikan Üniversitesi Ekonomi Bölümü
Yard. Doç. Dr. Roberto CardInale Makaleleri:
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Su Krizi İçin Doğal Çözümler Sulak Alan Sistemleri

Sulak alan ekosistemleri, yüksek biyolojik aktiviteye sahip sistemlerdir ve atıksulardaki kirletici maddelerin dönüşümünün gerçekleşmesini sağlarlar. Yapay sulak alan sistemleri ise doğal sulak alan ekosistemlerinin bu özelliğini öne çıkaran arıtma amaçlı tasarlanmış sistemlerdir.
Oku

COP28’de Neler Oldu?

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 28. Taraflar Konferansı (COP28) bu yıl Dubai’de yapıldı. Bizlerin hayatlarını etkileyecek bir karar alındı mı? Kesinlikle hayır. Bu toplantı hiç yapılmamış olsa yeryüzündeki çoğu insanın hayatı değişir miydi? Muhtemelen hayır.
Oku

E-Mobilite’nin Baş Döndürücü Yükselişi

Tahmin edilenin de ötesinde büyüyen elektrikli araç pazarı, elektriğin depolandığı Li-ion batarya üretiminin de aynı hızda büyümesine neden oluyor. Buradaki önemli soru ise şu: Li-ion batarya üretiminde kullanılan ham madde rezervleri, 2030 yılına geldiğimizde talebi karşılayabilecek mi?