fbpx

“Mevcut Gıda Sistemi Dünya Nüfusunu Besleyemiyor”

BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ile ileri günlerde etkilerini daha da derinden hissedeceğimiz küresel gıda krizini konuştuk. Kırılgan, eşitliksiz, sağlıksız ve yetersiz olan mevcut gıda sistemimizin dünya nüfusunu besleyemediğini söyleyen Selışık, “Bu durumu kimseyi geride bırakmadan dönüştürmek zorundayız.” diyor.

Dünya üzerinde 690 milyon ile 783 milyon arasında yatağa aç giren insan… 900 milyon kişide “ciddi derecede” gıda güvensizliği sorunu… Sağlıklı beslenemeyecek durumda olan 3,1 milyardan fazla kişi… Bu rakam; dünyanın yüzde 42’sine tekabül ediyor! Elbette altında yatan birçok sebep var. İleri günlerde etkilerini daha da derinden hissedeceğimiz küresel gıda krizini, bir de BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık’tan dinledik. Selışık, 2030’a yedi hasat dönemi kalmışken “dünyada açlığa son vermek” hedefinin oldukça gerisinde olduğumuzu belirtiyor.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 13. sayısından (Kasım-Aralık 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Beyniniz Yeşil, Kalbiniz Griyse Bu İş Olmaz!

Kimi zaman bir çobanla dağın başında, kimi zaman köylüyle tarlada görüyoruz onu. “Önce kalbinizin yeşillenmesi lazım” diyen haberci ve programcı Güven İslamoğlu ile doğada olmayı, doğaya ait olmayı konuştuk…
Oku

“Bize İyi Gelmeyen Gezegene de İyi Gelmiyor”

Yıllardır tüm bilgi ve tecrübesini iklim krizi, açlık ve atık konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kitlelerle paylaşan Dilara Koçak, gıda israfını önlemek için öncelikli olarak toplumun farkındalığının artırılması gerektiğini söylüyor.
Oku

Dünya Sigortalarını Durdurduğunda Ne Yapacağız?

Hava bir ısınıyor, bir soğuyor, sıcaklıklar çok ani biçimde değişiyor. Peki, havadaki dengesizliğin nedenleri neler? Bu yıl yağışlar mevsim normallerinde gidiyor mu? Biz merak edilenleri sorduk, Bünyamin Sürmeli namıdiğer “havayı koklayan adam” cevapladı…