fbpx

Savaşlar ve Eşitsizliklerin Gölgesinde “Yaz Tatili” Başlıyor

Savaşın yıkıntıları arasında sığınak hâline getirilen okullar, yerinden edilerek kaçakçıların ve terör örgütlerinin sömürüsüne maruz kalan öğrenciler, mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştırılan çocuklar… Yaklaşan yaz tatili, onlar için artık hiçbir şey ifade etmiyor…

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, altında birçok hedefi barındırsa da 2030’a kadar tüm insanlar için üç temel işi başarmak ekseninde belirlendi: Aşırı yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele, iklim değişikliğini düzeltme. Aslında hepsi birbiriyle bağlantılı bu hedeflerin, belki de kilit maddesi: “Eşitsizliklerin azaltılması”. Gelir, cinsiyet, yaş, cinsel tercih, ırk, engellilik, etnik köken ve inançlar arasında giderek keskinleşen eşitsizlikler, sadece belli bölgelerde değil, dünyanın her yerinde varlığını sürdürüyor. Uzun vadede toplumsal ve ekonomik kalkınmayı tehdit eden, yoksullukla mücadeleyi sekteye uğratan ve insanlar arasında çatışma ortamının zeminini hazırlayan bu eşitsizlikler, sürdürülebilir kalkınmanın önündeki en büyük engellerden biri.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 17. sayısından (Mayıs-Haziran 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

İklim Krizi Sokağın Gündeminde (mi?)

Ekonomik kriz mi, yoksa iklim krizi mi hayatınızı daha çok etkiliyor? Geçim sıkıntısı yaşayan birçok kişi için, bu sorunun cevabı “ekonomik kriz” olsa da atladığımız büyük bir gerçeklik var; o da iklim krizi ve ekonomik değişkenler arasındaki güçlü bağlantı.
Oku

Bir İhtimal Daha Var…

Binlerce yıllık üretim ve inanç kültürünün kaynağı olan zeytin ve zeytin ağaçları, bugün Türkiye’de, madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi için “taşınma” riskiyle karşı karşıya. Bakanlık, “ağaçlar kesilmeyecek” dese de zeytin sahalarının taşınması da çevreciler tarafından kabul edilebilir bir seçenek olarak görülmüyor.
Oku

Kârlı Bir Riyakârlık: Göçmenler

Türkiye’deki ekonomik problemlerin günah keçisi olarak göçmenleri göstermek ve bu düşünceyi gündelik hayatta “ötekileştirerek” somutlaştırmak yakın gelecekte daha da büyüyecek psikolojik ve sosyolojik travmaların habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Göçmenler meselesini bu konuda pek çok çalışmaya imza atmış, bağımsız araştırmacı Dr. Lülüfer Körükmez ile konuştuk.