fbpx

“Sınıf Mücadelesini İçermeyen Çevrecilik, Bahçecilikten İbarettir.”

Modern çağın bitmez tükenmez kişisel gelişim araçlarından biri de “gönüllülük” oldu. Ancak, gönüllülük ve yardım adı altında yapılan fakat kimseye kalıcı fayda sağlamayan çalışmalar, insanlara ruhen büyük zarar veriyor. Adaletsiz, hırslı ve bencil paylaşımın sonunda dünyada yaşadığımız tüm yoklukların, başka büyük çokluklardan ibaret olduğunu anlamalıyız.

Var elbet anlatacak bir sürü şeyim. Afrika’dan başlayabilirim; orada dönüştürdüğümüz köylerden, güneş enerjisi, su ve tarım, eğitim sonra, yaptığımız okullar, eğitim projelerinden bahsedebilirim. Anadolu’daki köylerde kırsal kalkınma adına kurduğumuz kooperatiflerden, seralardan, besi çiftliklerinden…

Daha geçen hafta düzenlenen iklim konferansından içim aniden sıkılıp çıktığımdan bahsedemem ama. “Sınıf mücadelesini içermeyen çevrecilik, bahçecilikten ibarettir.” sözü çınlıyor kulaklarımda çünkü.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 14. sayısından (Ocak-Şubat 2024) ulaşabilirsiniz.


Şimdi Derneği Kurucusu, Sivil Toplum Gönüllüsü
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Sürdürülebilir Bir Enerji Sistemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Deniz suyunun çöllere ya da yeterli tatlı su kaynağı olmayan diğer bölgelere getirilmesi, içme suyu, gıda ve malzeme üretimini de tetikleyebilir. Bu şekilde, yeşil hidrojenin geliştirilmesi, yerel ve yeni topluluklar için iş, refah ve daha iyi yaşam koşulları yaratacaktır.
Oku

Azaltım ve Uyum Eylem Planları Neler İçeriyor?

Türkiye’nin “2024-2030 İklim Değişikliği Azaltım ve Uyum Strateji ve Eylem Planları” yayımlandı. Azaltım Planı, toplam 49 strateji ve 260 eylem içerirken Uyum Planı 40 strateji ve 129 eylemi kapsıyor.
Oku

COP 27 Ardından…

Taraflar konferanslarının 27’ncisi (COP27), bu yıl Kasım ayında Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinde yoğun eleştiriler altında düzenlendi. Toplantının yüksek gelirli insanların uçaklarla tatil yapmaya geldikleri turistik bir beldede yapılması, Mısırlıların da bunu aşırı kazanç sağlamak için kullanarak otel fiyatlarını COP27 katılımcıları için dört-beş kat artırmaları, katılımcıların Şarm El-Şeyh’e gelmelerini oldukça zorlaştırdı.
Oku

Sürdürülebilir Dönüşüm ve Kritik Mineraller

Tükenmesinden kaygı duyulan anlamında tarif edilen “kritik mineralleri” her geçen yıl daha çok kullanıyoruz. 2050 yılında kritik malzemelere olan talep, 2020 yılına kıyasla 16 kat artacak. Peki bu mineralleri çıkartırken doğaya ve çevreye ne ölçüde zarar veriliyor?