fbpx

Sınıfsız, sömürüsüz eşit bir dünya HA(YA)Lİ

“Medeniyetin ilk şartı adalettir” der Sigmund Freud… Peki eşitsizliklerin egemen olduğu dünyamızda, bu adaleti tesis edecek olan kimdir? Gelir adaleti, kaliteli ve güvenli gıda, temel hizmetlere erişim, nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim eylemi, her bireyin en temel insani hakkı. Peki bugün dünya üzerinde kaç kişi bunlara eşit oranda erişebiliyor?

Doğduğumuz coğrafi bölge, ülke, mahalle ve hatta içine doğduğumuz aile, her birimize yaşamımızın geri kalanı için farklı imkânlar sunuyor. Ülkemizin ekonomik politikaları, gelişmişlik seviyesi ve ailemizin gelir düzeyi, seçim şansımız olmadan bize bir yaşam biçimi dayatıyor; bizleri sınıflandırıyor. Kimimiz refah düzeyi yüksek bir ortamda, eğitimden sağlığa, barınmadan gıdaya her alanda imkânlar içinde büyürken kimimiz tüm bu saydığımız temel ihtiyaçlardan yoksun bir hayat sürdürüyor. Eşitler ve eşitsizlikler, bugün insan hakları özelinde tartıştığımız en önemli konu başlıkları.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 10. sayısından (Mayıs-Haziran 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Türkiye İnsan Sermayesini Kaybediyor

Bugün Türkiye’nin önündeki en büyük sorunlardan biri, 2015 yılı itibarıyla büyük bir ivmeyle artış gösteren beyin göçü. Doktora mezunu ve araştırmacı oranı zaten düşük olan Türkiye’de artan göç trendi, Türkiye’nin gelişimi için ciddi bir tehdit oluşturuyor.
Oku

Enerjide Önemli Bir Eşikten Geçiliyor

Türkiye’de toplam kurulu kapasite 95,9 GW’a yükseldi. Söz konusu performans, elektrik üretim altyapısına da yansıyor. Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı dâhilinde 2023 yılına dair hedeflediği rakam ise 110 GW.