fbpx

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda şirketler bazında yapılabilecek çok şey var. Hatta belki de en büyük görev onlara düşüyor. Tüm faaliyetlerinde sürdürülebilir odaklı hedefler belirleyen ve bu doğrultuda ilerleyen şirketler, uzun vadede hem en çok kazanacak hem de dünyaya en çok kazandıracak olanlar. Sürdürülebilir Üretim dergisi olarak her sayı, yeşil yıkamadan ayrılarak “elini taşın altına koyan” şirketlerin sürdürülebilirlik liderlerine yer veriyoruz. Sürdürülebilir marka olma yolunda şirket vizyonlarını nasıl anlatıyorlar? SKA’lar doğrultusunda neyi hedefliyorlar?

GÖRÜŞLER

Ayşegül Akay | ING Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

“İKLİM VE FİNANSAL SAĞLIK ALANINI ÖNCELİKLENDİRİYORUZ”

Berna Özdemir

ING olarak, sürdürülebilirliğe rakamsal hedeflerden öte bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıyor, sürdürülebilirliği iş yapış biçimimizin merkezinde konumluyoruz. 1990’lardan bu yana sürdürülebilirlik hareketine öncülük eden ING Grubu’nun bir parçası olarak, “Sürdürülebilirlik işimizin kalbinde.” sloganıyla hareket ediyor, iklim ve finansal sağlık alanını önceliklendiriyoruz. Küresel iklim kriziyle mücadelenin ancak kolektif bir çabayla mümkün olacağına inanıyoruz. ING Grubu olarak küresel sıcaklık artışını 1,5 derece santigrat altında tutma ve 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefimiz doğrultusunda ilerliyoruz.

Dr. Emrah Özbay | Boyner Grup Sürdürülebilirlik, Risk Yönetimi ve İç Denetim Direktörü

“SÜRDÜRÜLEBİLİR İYİLİK PEŞİNDE HAREKET EDİYORUZ”

Berna Özdemir

Boyner Grup olarak şirketlerimiz, paydaşlarımız ve tüm çalışanlarımızla birlikte sürdürülebilir iyilik peşinde hareket ediyoruz. Sürdürülebilir marka anlayışımızın merkezinde şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık yer alıyor. SKA’lar çerçevesinde çalışmalarımıza yön veriyor, toplumsal ve çevresel ihtiyaçları göz önünde bulundurarak stratejimizi ve yol haritamızı belirliyoruz. Uzun vadeli çevresel, sosyal ve ekonomik değer yaratma, etkin kaynak ve işletme maliyetlerinin yönetimi gibi konularda tedarikçilerimizi de teşvik ediyoruz.

Arda Öztaşkın | Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörü

“BİR TERCİH ÇOK ŞEY DEĞİŞTİRİR”

Berna Özdemir

Kurulduğumuz ilk günden beri varoluş amacını sadece faaliyet gösterdiği alanlarda değil, toplumsal gelişim için her alanda katkı sağlamak olarak belirleyen bir kurumuz. Bu nedenle sürdürülebilirliği asla gelip geçici bir eğilim olarak görmüyoruz. Sürdürülebilirlik, iş kültürümüzün ve felsefemizin tam da kalbinde bulunuyor. Bununla birlikte sürdürülebilirliği, tek başına bir çevre konusu olarak ele almıyoruz. Sürdürülebilirliği; insan, gezegen ve ekonominin oluşturduğu üç bacaklı bir masa olarak görüyoruz. Tüm bu bacakların her birinin eşit öneme sahip olduğunu biliyoruz ve uzun vadede bu bacakların hepsinin eşit olması gerektiğine inanıyoruz.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 12. sayısından (Eylül-Ekim 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yeşil Dönüşüm Yolculuğunda Sıra Ofislerde

Yeşil enerji, yeşil sanayi, yeşil bina derken, yeşil dönüşüm yolculuğunda “yeşil ofis” kavramı da ön plana çıkmaya başladı. Ofislerde alınacak basit ama etkili önlemler, geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmamızı sağlayacak.
Oku

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

İhracatının büyük kısmını AB’ye gerçekleştiren Türkiye’nin, Yeşil Mutabakat odağında uyum çalışmaları devam ederken özel sektör bu kapsamda neler yapıyor? Sürdürülebilir Üretim dergisinin, her sayı şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına yön veren yöneticilerle yaptığı söyleşi serisi devam ediyor. Sürdürülebilir marka olma yolunda şirket vizyonlarını nasıl anlatıyorlar? SKA’lar doğrultusunda hedefleri neler ve bugün bu hedeflerin kaçını gerçekleştirebildiler?
Oku

İş Dünyasında “Kurumsal Sürdürülebilirlik”

Bugünün kısa vadeli ekonomik anlayışa sahip şirketleri, yarının iş dünyasında olmayacak. Kurumsal sürdürülebilirliği hedefleyen şirketlerin çevresel, kültürel ve finansal tüm detaylara odaklanarak uzun ömürlü ve verimli bir çalışma biçimini benimsemesi gerekiyor.