fbpx

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda iş dünyası, uzun süredir yoğun bir çalışma içinde. “Daha iyi bir yaşam” için çalışma hedefine özel sektörün çabaları olmadan ulaşmak ise neredeyse imkânsız. Bunun farkında olan, farklı sektörlerden birçok marka, şirket vizyonlarını “sürdürülebilirlik” teması üzerine kurmaya başladı.

Sürdürülebilir Üretim dergisi olarak her ay özel sektörün sürdürülebilirlik departmanlarını yöneten liderlerle gerçekleştirdiğimiz sohbetlere, bu sayı Watsons Türkiye Ticaret ve Pazarlama Direktörü Cem Demiröz, L’Occitane Türkiye Genel Müdürü Pınar Akçam, The Purest Solutions Kurucu Ortağı Hazal Evliyaoğlu ile devam ediyoruz.

GÖRÜŞLER

CEM DEMİRÖZ | Watsons Türkiye Ticaret ve Pazarlama Direktörü

“SADECE MÜŞTERİLERİMİZE DEĞİL DÜNYAYA KARŞI DA SORUMLULUKLARIMIZ VAR”

Cem Demiröz

Watsons Türkiye olarak sadece müşterilerimize karşı değil yaşadığımız dünyaya ve topluma karşı da sorumluluklarımız olduğunun bilincindeyiz. Sektörümüzün sürdürülebilirlik yolculuğuna öncülük etme motivasyonuyla bu yıl ilk kez Watsons Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Zirvesi’ni düzenledik. Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi iş birliğiyle düzenlediğimiz zirvede, birçok sektörden üst düzey yöneticileri, akademisyenleri, üniversite öğrencilerini ve sürdürülebilirlik konusunda uzmanlaşmak isteyen herkesi “Sürdürülebilir Geleceğe Yenilikçi Adımlar” temasıyla bir araya getirdik. Özel sektör, üniversite ve STK’lar arasında bir köprü görevini üstlenen bu zirve, bilgi alışverişi ve yeni ortaklıklar için zemin oluşturdu. Ek olarak, Watsons Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Zirvesi’ne katılım gösteren her bir katılımcı adına da bir fidan bağışladık. Bu zirveyi gelenekselleştirerek her yıl yarattığımız ekosistemi geliştireceğiz.

PINAR AKÇAM | L’Occitane Türkiye Genel Müdürü

“DOĞAYA VE İNSANA SAYGILI OLMA VİZYONUMUZDAN HİÇ VAZGEÇMEDİK”

Pınar Akçam

Yaşadığımız çağda bilim insanları, gezegenin sınırlarını aştığımız ve doğal kaynaklarımızın yetersizlik noktasına geleceği konusunda bizi ciddi bir şekilde uyarıyor.

Yaşamsal önemdeki istikrarı bozan işletim sistemleri daha fazla devam ettirilemez; bunu tersine çevirmek için mutlaka hem bireysel hem de şirketler bazında hemen harekete geçmek gerekiyor. Biz L’Occitane Grup olarak uzun zamandır bu bakış açısındayız ve kendimize bu konuda iddialı bir misyon belirledik; doğayı yeniden canlandırmak, ekiplerimizi ve ulaşabileceğimiz tüm insanları da bu konuda teşvik ederek olumlu adımlar attırmak.

Biz kuruluşundan beri sürdürülebilirliği tüm değerlerin önüne koyan, doğaya, insana saygılı ürün ve ticaret yapan bir şirket olma vizyonumuzdan hiç vazgeçmedik. Bizim sürdürülebilirlik hedeflerimiz kısa ve uzun vadeli olarak belirleniyor. Grup olarak her yıl bu hedeflerimizi ve sonuçlarını PwC denetimi ve onayı sonrası halka açık bir şekilde raporluyoruz.

HAZAL EVLİYAOĞLU | The Purest Solutions Kurucu Ortak, CMO & CDO

“İLKELERİMİZ, SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEĞİN TEMEL TAŞLARINI OLUŞTURUYOR”

Hazal Evliyaoğlu

The Purest Solutions olarak, 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nden 14 tanesini aktif bir şekilde uyguluyoruz. Hayvan dostlarımıza daha fazla ilgi gösterilmesini teşvik etmek amacıyla Haçiko ile iş birliği yapıyor, kadın ve çocukların hayata tutunmalarını desteklemek için “Hayata Destek” projemizi sürdürüyoruz. Aynı zamanda ormanlar ve diğer karasal ekosistemlerin korunması konusunda Ecording ile çalışıyoruz. Geçen yıl başlattığımız ve her yıl tekrarlamayı planladığımız Plastic Free Festival ile hem kullanıcılarımıza hem de kendi ekosistemimize plastiksiz bir yaşamın mümkün olduğunu göstermeyi hedefliyoruz. Sorumlu tüketim ve üretim misyonumuza uygun olarak, tüm kargo kutularımızda yaptığımız inovasyonlar sayesinde her yıl binlerce ağacın kesilmesini önlüyoruz. Ayrıca, tüm ambalajlarımızda endüstriyel ormanlardan elde edilen kağıtları kullanarak sürdürülebilirliği destekliyoruz. Gönderdiğimiz tüm kargolar tamamen plastiksiz ve geri dönüştürülebilir ambalajlardan oluşuyor. Ayrıca, “Sürdürülebilir Fabrika” projemizi hayata geçirmek için yakın zamanda önemli adımlar attık.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 13. sayısından (Kasım-Aralık 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

İş Dünyasında “Kurumsal Sürdürülebilirlik”

Bugünün kısa vadeli ekonomik anlayışa sahip şirketleri, yarının iş dünyasında olmayacak. Kurumsal sürdürülebilirliği hedefleyen şirketlerin çevresel, kültürel ve finansal tüm detaylara odaklanarak uzun ömürlü ve verimli bir çalışma biçimini benimsemesi gerekiyor.
Oku

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda şirketler bazında yapılabilecek çok şey var. Hatta belki de en büyük görev onlara düşüyor. Tüm faaliyetlerinde sürdürülebilir odaklı hedefler belirleyen ve bu doğrultuda ilerleyen şirketler, uzun vadede hem en çok kazanacak hem de dünyaya en çok kazandıracak olanlar. Sürdürülebilir Üretim dergisi olarak her sayı, yeşil yıkamadan ayrılarak “elini taşın altına koyan” şirketlerin sürdürülebilirlik liderlerine yer veriyoruz. Sürdürülebilir marka olma yolunda şirket vizyonlarını nasıl anlatıyorlar? SKA'lar doğrultusunda neyi hedefliyorlar?
Oku

Yeşil Dönüşüm Yolculuğunda Sıra Ofislerde

Yeşil enerji, yeşil sanayi, yeşil bina derken, yeşil dönüşüm yolculuğunda “yeşil ofis” kavramı da ön plana çıkmaya başladı. Ofislerde alınacak basit ama etkili önlemler, geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmamızı sağlayacak.
Oku

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

İhracatının büyük kısmını AB’ye gerçekleştiren Türkiye’nin, Yeşil Mutabakat odağında uyum çalışmaları devam ederken özel sektör bu kapsamda neler yapıyor? Sürdürülebilir Üretim dergisinin, her sayı şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına yön veren yöneticilerle yaptığı söyleşi serisi devam ediyor. Sürdürülebilir marka olma yolunda şirket vizyonlarını nasıl anlatıyorlar? SKA’lar doğrultusunda hedefleri neler ve bugün bu hedeflerin kaçını gerçekleştirebildiler?