fbpx

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

Daha iyi bir yaşam için çalışma hedefine özel sektörün çabaları olmadan ulaşmak neredeyse imkânsız. Bu kapsamda her sayı şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına yön veren yöneticileriyle yaptığımız söyleşi serimiz devam ediyor. Yeni sayının konukları: Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, Koçtaş Genel Müdürü Oğuzkan Şatıroğlu ve Abdi İbrahim İnsan Kaynakları, Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Dr. M. Oğuzcan Bülbül.

GÖRÜŞLER

HAKAN BULGURLU | Arçelik CEO’su

“DÖRDÜNCÜ KEZ DÜNYANIN EN SÜRDÜRÜLEBİLİR 100 ŞİRKETİ ARASINA GİRDİK”

Hakan Bulgurlu

Arçelik olarak, sürdürülebilirlik alanında sektörümüzün öncü şirketlerinden biri olma iddiamızı koruyor; “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’’ vizyonumuzla değişime yön vererek gezegenimizi korumak, yaşamı ve işimizi iyileştirmek üzere çalışıyoruz. 2050 yılına kadar tüm küresel operasyonlarımızda net sıfır emisyona ulaşma hedefimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızla Corporate Knights’ın “Global 100” listesinde art arda dördüncü kez yer aldık. Listede Dayanıklı Ev Eşyaları Endüstrisi’nde birinci, Dayanıklı Tüketim Sektörü’nde 10’uncu, dünya genelinde 60’ıncı, Türkiye’de ise birinci sıradayız. Dünyanın önde gelen endeks ve listelerinden gördüğümüz bu takdir, gezegenimizi korumak için doğru yolda ilerlediğimiz mesajını verirken hedeflerimize ulaşmak konusunda da bizi motive ediyor.

OĞUZKAN ŞATIROĞLU | Koçtaş Genel Müdürü

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ YÖNETİRKEN ODAK NOKTAMIZ: DİJİTALLEŞME”

Oğuzkan Şatıroğlu

Koçtaş’ta sürdürülebilirliği “çalışanlar”, “müşteriler”, “çevre ve toplum” olmak üzere üç ana başlık altında ele alıyoruz ve tüm hedeflerimize ulaşmamızda dijitalleşmenin öneminin ve gücünün farkında olarak hareket ediyoruz. Bu nedenle öncelikli sürdürülebilirlik konularımızı yönetirken çözüm alanlarının başında gelen dijitalleşmeye odaklanıyoruz. Rekabetin zaten yoğun olduğu bir sektör olan perakendede pandeminin getirdiği değişikliklerle beraber tüketicilerin seçeneklerinin arttığını; bunun neticesinde sektörde faaliyet gösteren işletmelerin en kaliteli ürünü en kısa sürede ve en uygun fiyattan sunmak için büyük bir yarış içinde olduklarını gözlemliyoruz. Bu rekabeti tetikleyen konuları ise hijyen, güvenlik, çoklu kanal, e-ticaret, pazaryerleri ve hızlı teslimat çözümleri şeklinde sıralayabiliriz.

DR. M. OĞUZCAN BÜLBÜL | Abdi İbrahim İnsan Kaynakları, Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı

“İKLİM A LİSTESİ’NE GİREN İLK TÜRK İLAÇ ŞİRKETİ OLDUK”

Dr. M. Oğuzcan Bülbül

Türkiye ilaç sektöründe 22 yıldır hizmet veren Abdi İbrahim olarak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilirlik çalışmalarını, iş süreçlerimizin merkezine alıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar ve hayata geçirdiğimiz uygulamalarla uluslararası bir başarıya daha imza attık. Şirketimiz, dünyanın en güçlü çevre girişimlerinden biri olan, iklim değişikliğiyle mücadele ve doğal kaynakların korunması alanlarında faaliyet gösteren CDP (Karbon Saydamlık Projesi-Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği Programı’nda notunu yükselterek, A listesine girdi. CDP, 2000 yılında Londra’da kurulan ve kâr amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla; devletler, işletmeler, sivil toplum kuruluşları ve finansal kuruluşlarla iş birliği içinde çalışıyor. Globalde İklim A Listesi’nde yer alan 346 şirketten biri olan Abdi İbrahim, listeye giren ilk ve tek Türk ilaç şirketi olmayı başardı.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yeşil Dönüşüm Yolculuğunda Sıra Ofislerde

Yeşil enerji, yeşil sanayi, yeşil bina derken, yeşil dönüşüm yolculuğunda “yeşil ofis” kavramı da ön plana çıkmaya başladı. Ofislerde alınacak basit ama etkili önlemler, geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmamızı sağlayacak.
Oku

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda şirketler bazında yapılabilecek çok şey var. Hatta belki de en büyük görev onlara düşüyor. Tüm faaliyetlerinde sürdürülebilir odaklı hedefler belirleyen ve bu doğrultuda ilerleyen şirketler, uzun vadede hem en çok kazanacak hem de dünyaya en çok kazandıracak olanlar. Sürdürülebilir Üretim dergisi olarak her sayı, yeşil yıkamadan ayrılarak “elini taşın altına koyan” şirketlerin sürdürülebilirlik liderlerine yer veriyoruz. Sürdürülebilir marka olma yolunda şirket vizyonlarını nasıl anlatıyorlar? SKA'lar doğrultusunda neyi hedefliyorlar?
Oku

Şirketlerin Sürdürülebilirlik Politikaları Onlara Emanet

Allianz Türkiye, Borusan Holding, BSH, Unilever ve Zorlu Holding’in sürdürülebilirlik departmanlarının yöneticileriyle, toplumsal cinsiyet eşitliği odağında çalışmalarını, sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda hedeflerini ve bu hedeflerde şu an nerede olduklarını konuştuk.
Oku

İş Dünyasında “Kurumsal Sürdürülebilirlik”

Bugünün kısa vadeli ekonomik anlayışa sahip şirketleri, yarının iş dünyasında olmayacak. Kurumsal sürdürülebilirliği hedefleyen şirketlerin çevresel, kültürel ve finansal tüm detaylara odaklanarak uzun ömürlü ve verimli bir çalışma biçimini benimsemesi gerekiyor.