fbpx

Sürdürülebilir Kalkınmanın Kilit Sektörü Sigortacılık

Sigorta sektörü, hem sürdürülebilir kalkınmada rolü en büyük olan hem de iklim değişimi ve etkilerinden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Peki sigortacılar, sürdürülebilirlik için neler yapıyor? Sigortacılık sektörünü gelecek yıllarda ne tür riskler bekliyor?

Sürdürülebilirlik, artık her sektörün önceliklendirmesi gereken en önemli konu başlıklarından biri. Sigorta sektörü de sürdürülebilir, ekonomik kalkınmada kaldıraç rolü üstlenen sektörlerin başında geliyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI)’nin oluşumu Sigortacılık Çalışma Grubu (IWG), bugün çevresel, sosyal ve yönetişimsel (ÇSY, İngilizce kısaltmasıyla ESG) konuların; temel süreçlere, ürün ve hizmetlere eklenmesinin şirketlerin uzun vadeli değerlerini geliştirmede önemli olduğunun altını çiziyor. Bütün bu stratejik yaklaşımı, “İnsan, Gezegen ve Kâr” şeklinde açıklayan IWG, bu “Üçlü Kâr Hanesi”ni aynı zamanda “sürdürülebilir sigortacılık” olarak adlandırılıyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Artık Turizm de Sürdürülebilir

Turist sayısının her geçen gün artması, turizmcileri yeni yatırımlar yapmaya teşvik ederken “sürdürülebilir turizm” kavramı gün geçtikçe önemini daha da artırıyor.
Oku

Lojistik, Yeşil Mutabakat’a Ayak Uydurabilecek Mi?

Lojistik faaliyetler, bir firmanın karbon ayak izinin yüzde 75'ini oluştururken taşımacılık sektörü de en büyük enerji tüketen ve karbon yayan endüstrilerden biri olarak kabul ediliyor. Sektör, AB Yeşil Mutabakatı’nın şart koştuğu “ekosistemi koruma” şartını yerine getirebilecek mi?
Oku

İklimlendirmenin Yeşil Dönüşümü Mümkün mü?

Klima ve fan kullanımının her geçen gün artması, yüklü miktarda kimyasal salımına ve yüksek enerji tüketimine neden oluyor. İklimlendirme sektörü şimdilerde AB’nin getirdiği yasal düzenlemelerle bu soruna çözüm yolları arıyor.