fbpx

Sürdürülebilir Moda Mümkün Mü?

Abraham Maslow’un “ihtiyaçlar hiyerarşisi”ne göre giyinme, insanın dış faktör kaynaklı tehlikelerden korunması açısından ikinci sırada. Fakat günümüzde moda dünyasındaki aşırı tüketim, önem sırasının değiştiğini gözler önüne seriyor. Üstelik endüstrinin üretim aşamasında çevreye verdiği zarar, alarm veriyor.

Bugün dünya üzerinde hâlâ avcılık-toplayıcılık yapan ve çıplak olmaya devam eden kabileler, aslında giyinmenin insanın hayatta kalması açısından bir zorunluluk olmadığını gösteriyor bize. Fakat ilk insanlar, kendilerini korumak ya da ısınmak için giyinmeyi tercih etti. Günümüzde ise modern insanın yarattığı “moda” kavramı, dünyanın en büyük endüstrilerinden biri hâline geldi.

Zeynep Tütüncü Güngör

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 13. sayısından (Kasım-Aralık 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Sorumlu Mutfak, Sürdürülebilir Hayat

Dünyanın geleceği için gıda sektörü kaynaklı karbon ayak izinin azaltılması ve gıda atıklarının sıfıra indirilmesi her zamankinden daha önemli. Peki, küresel iklim değişikliği üzerinde yadsınamaz bir etkisi olan gastronomi sektörü için daha iyi bir yol mümkün mü?
Oku

Ormanları Tüketmeden Üretmek Mümkün mü?

Doğanın akciğerleri, insanlığın yarınlara mirası… Ormanlar iklim değişikliğinin yarattığı olumsuzlukların en etkili savunucusu konumunda. Fakat günümüzde birçok sektör ormanları ham madde olarak kullanmaya ve hızla tüketmeye devam ediyor. Söz konusu sektörler, tüketmeden üretmek noktasında daha sürdürülebilir çözümler arıyor.