fbpx

Sürdürülebilir Üretim İçin İnovatif Yatırım

Dünyanın mücadele ettiği çevresel sorunlar ve tüketicilerin sürdürülebilirlik alanındaki artan bilinci günümüzde işletmelerin inovatif ve yeşil yatırımlarını artırmalarını gerekli kılıyor. Qua Granite, Komet Metal ve GF Hakan Plastik’in sürdürülebilirlik alanındaki yatırım vizyonlarını, çalışmalarını inceledik.

Üretimde daha sürdürülebilir bir yaklaşım sergilemek, gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmak noktasında oldukça önemli. Bununla birlikte sürdürülebilir üretim gerçekleştirmek adına yapılan yatırımların orta ve uzun vadede maliyetleri azalttığı, kaynak verimliliği sağladığı, kurumsal itibarı ve marka değerini artırdığı, rekabetçiliğin önünü açtığı biliniyor. Her şeyden önemlisi ise bu alandaki yatırımlar sayesinde üretimde karbon ayak izinin azaltılması ve geleceğe daha temiz bir dünya bırakılması hedefine bir adım daha yaklaşılabiliyor. Sektörlerin üretim süreçlerine göre çeşitlilik gösteren yatırımlar, genellikle teknoloji öncülüğünde işlev kazanıyor. AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları sonucunda belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde hayata geçirilen inovatif ve sürdürülebilir yatırımlar, döngüsel ekonomi temeline de hizmet edebiliyor. Enerji verimliliği, atık yönetimi, temiz su, etik değerlere ve insan haklarına saygılı tedarik zinciri gibi öncelikler; yatırımların hedefleri arasında yer alıyor. Bu sayımızda desen ve renk teknolojisiyle doğanın canlılığını seramik ürünlerine yansıtan Qua Granite’in sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetlerini ve yatırımlarını araştırdık. Çevreye duyarlı üretim tesislerini sertifikalarla belgelendirerek metal aksesuar sektörünün standartlarını yükseltmeyi hedefleyen Komet Metal’in sürdürülebilirlik yatırımları sayesinde elde ettiği başarılara değindik. Plastik boru sektöründe üst yapı ve altyapı alanlarında faaliyet göstererek 70’ten fazla ülkeye ihracat yapan GF Hakan Plastik’in inovatif yatırımlar sayesinde geliştirdiği sürdürülebilir ürün alternatiflerini inceledik.

Sürdürülebilir Enerji

Sürdürülebilirlik bakış açısıyla hem üretim hem de pazarlama stratejilerimizi güncelliyoruz. Yurt dışında birçok ülkede fuarlara katılıp kendimizi geliştirmeye yönelik adımlar atıyoruz ve tecrübelerimizi müşterilerimize aktarıyoruz.

Hayrettin Büyükizgi | Qua Granite Kurumsal Finansman ve Yatırımcı İlişkileri Müdürü

“HER YIL 5 MİLYON TL’LİK ÇEVRESEL YATIRIM YAPIYORUZ”

Hayrettin Büyükizgi

Sürdürülebilirlik, Qua Granite için stratejik bir yönetim modelidir. Bu noktada sürdürülebilir kalkınmanın önemli aktörlerinden biri olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Qua Granite olarak üretim tesislerinin inşaatından önce tüm yasal mevzuatlara uygun olarak arıtma tesislerini tamamladık. Bu çerçevede sektörde üretimde kullanılan suyun tamamını doğaya deşarj etmeden, fabrika içinde yer alan arıtma tesislerinde arıtarak tekrar üretime kazandıran ilk ve tek markayız. Ayrıca yeni ürün çalışmalarımızla döngüsel ekonomiye katkı sunarak çevresel etkimizi azaltıyoruz. Ürünlerin karbon ayak izini hesaplamak ve çevresel etkisi daha düşük ürünler tasarlamak amacıyla ÜR-GE merkezimizde çalışmalar yürütüyoruz. Ham madde tüketimini etkin yönetmek ve ürünlerin çevresel etkisini belirleyerek sistematik biçimde azaltmak için projeler geliştiriliyor. Bu kapsamda tüm üretim süreçlerini yakından incelemek için ürün yaşam döngüsü analizleri gerçekleştiriyoruz.

Her yıl çevresel etkimizi yönetmek ve kaynaklarımızı en etkin şekilde kullanmak için yaklaşık 5 milyon TL’lik çevresel yatırım yapıyoruz. Bu yatırımların içinde ham madde sahalarının çevresinin kapatılarak doğaya salınmasının engellenmesi ve düşük enerji tüketimlerine sahip, daha verimli motorların üretimde kullanılması yer alıyor.

Hayat boyu sürdürülebilirlik, doğal kaynakların tüketimini azaltma ve ürünlerin çevresel etkilerini en düşük seviyede tutma açısından sürdürülebilir üretimin önemi çok büyük. Sürdürülebilir su yönetim anlayışının dünyanın geleceği ve bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için temel gerekliliklerden olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle üretimimizde ve ürünlerimizde, sektöründe ilk ve tek olarak suyun yüzde 100 üretime kazandırılması çalışmamızla Türkiye için örnek teşkil ediyoruz. 2021 yılında imzaladığımız BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin 10 ilkesine uygun olarak ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayan sürdürülebilirlik performansları ortaya koyarak her geçen yıl hedeflerimize daha fazla yaklaşıyoruz.

Emre Koçik | Komet Metal Genel Müdürü

“KARBON AYAK İZİMİZİ SIFIRA YAKIN HÂLE GETİRDİK”

Emre Koçik

Komet Metal olarak sürdürülebilirlik vizyonumuzu; üretimde yeni teknolojileri uygulayıp çevreci birey anlayışıyla kendimizi daha ileriye taşımak, sürdürülebilirlik değerleri çerçevesinde alanımızda öncü olmak, dünyadaki diğer sektörlere yol açmak, sonraki nesillere teknolojimizi ve bilgilerimizi aktarmak olarak tanımlıyoruz.

2022 yılı için ürün portföyümüzü genişletmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda AR-GE ve inovasyon çalışmalarımız devam ediyor. Yurt dışı ve yurt içinden temin ettiğimiz makinelerle, katıldığımız seminerlerle kalitemizi daha ileriye taşıdık ve kapasitemizi yüzde 30 artırdık. Ürün izlenebilirliğini sağlamak için 2021 yılı itibarıyla dijital üretim takip sistemi (ERP) uygulamasına geçtik. Ürünlerimizi tek bir lokasyonda, A’dan Z’ye kendi bünyemizde üretmemizin verdiği güven, izlenebilirlik ve şeffaflık bize güç ve kalite kazandırıyor. Sedex/SMETA, GRS, SteP, ISO14001, ISO9001, ISO45001, ISO50001 sertifikalarına sahip olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 2020 yılında fabrika genelinde gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilirlik faaliyetlerimizden yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımını devam ettiriyoruz. Sürdürülebilirlik bakış açısıyla hem üretim hem de pazarlama stratejilerimizi güncelliyoruz. Yurt dışında birçok ülkede fuarlara katılıp kendimizi geliştirmeye yönelik adımlar atıyoruz ve tecrübelerimizi müşterilerimize aktarıyoruz. 2020 yılında sahip olduğumuz sürdürebilirlik alanındaki ikinci seviye Step By Oekotex sertifikamızı, 2022 yılında üçüncü, yani en üst seviyeye yükselttik. Karbon ayak izimizi sıfıra yakın hâle getirdik.

Bu alanda yaptığımız yatırımları “olmazsa olmaz” olarak nitelendiriyoruz. Komet Metal olarak stratejimizin temel taşlarından biri, kalitedir. Sektördeki tüm paydaşlarımız tarafından kalitemizden asla taviz vermediğimiz bilinir. Fabrika içinde Oeko-Tex standartlarına göre üretim yapmamızın yanı sıra ürünlerimiz; dünyaca onaylanmış Hohenstein, SGS, Intertek gibi yetkili kuruluşlar tarafından kontrol ediliyor. Sürdürülebilirlik bakış açımız ve faaliyetlerimiz sonucunda dünyada tekstil sektörü metal aksesuar alanında SteP, By Oeko-Tex sertifikasına sahip ilk ve tek firma unvanını kazandık. Sürdürmekte olduğumuz yönetim sistemlerini, çalışmalarımızla ortaya koyduğumuz kalitemizi geliştirmeyi ve bunu sürdürülebilir hâlde gerçekleştirmeyi en önemli görevimiz olarak devam ettiriyoruz.

Batuhan Besler | GF Hakan Plastik Türkiye ve Orta Doğu Bölge Başkanı

“ENERJİMİZİ YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN TEDARİK EDİYORUZ”

Batuhan Besler

Sürdürülebilirlik, bünyesinde bulunduğumuz İsviçre merkezli lider boru sistemleri markası Georg Fischer kültürünün bir parçası. GF, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın da katılımcısı. GF’nin misyonu; müşterilerinin başarısını yenilikçi, enerji tasarrufu sağlayan çözümlerle destekleyerek kolektif küresel ayak izini daha sürdürülebilir hâle getirmek. GF Hakan Plastik olarak biz de bu kültür ve misyon izinde çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Müşterilerimize kaliteli, yenilikçi ürün ve hizmetler sunarken çevreyle bağımızın kopmaması gerektiğini düşünüyoruz. Enerji açısından verimli, çevre dostu ürünler ve hizmetler sağlarsak müşterilerimiz karbon değerlerini düşürebilir. Böylece küresel sürdürülebilirlik çabasına aktif katkıda bulunabiliriz. AR-GE çalışmalarımız için İsviçre ile temas hâlindeyiz; Ür-Ge konusunda ise kendi tesislerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. GF Hakan Plastik, Türkiye’de sessiz boruyu yaratan marka. Son olarak geliştirdiğimiz ve dünyaya sunulan yeni atık su sistemimiz Silenta Extreme; yangın regülasyonlarına tümüyle uygun, polipropilen bazlı ve halojen grubu elementleri içermeyen formülasyonu ile Türkiye’de sektöründe tek olma özelliğine sahip. Şirket geneline yayılmış enerji politikalarımız, enerji kurulu ve farkındalık artırma eğitim ve projelerimiz, su tasarrufu, otomasyon gibi alanlarda çalışmalarımız bulunuyor. Enerjimizi yenilenebilir kaynaklardan tedarik etmeye başladık ve I-REC sertifikası aldık. Tesislerimizde yürüttüğümüz farklı çalışmalarla 2021’de kwh/kg’de yüzde 8,5 iyileştirme sağladık. ISO50001 Enerji Yönetimi Standardı’nın 2022 sonuna kadar kalite sistemine entegre edilmesi yönünde çalışmalarımız sürüyor. Şirket genelinde elektrikte yüzde 1,5, su tüketiminde yüzde 4,5 tasarruf sağlamayı planlıyoruz. Yıllık yatırım bütçemizin yüzde 20’sini bu çalışmalara yönlendiriyoruz.

2021 sonlarında GF Silenta ve GF Aquasystem için Çevresel Ürün Beyanı Belgesi’ni (EPD) aldık. Böylece ürettiğimiz ürünlerin sorumluluğunu yüzde 100 alarak, çevreye ve geleceğe karşı hassasiyetimizi şeffaf ve takip edilebilir şekilde beyan ettik. Bu belgeyi sektörümüzde alan ilk firmayız, diğer ürün gruplarımız için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Total
0
Paylaşım