fbpx

Suyun Bittiği Yer Son Durağımız Olabilir

Durumun aciliyetinin farkında mıyız bilinmez ancak müdahale çağrıları artıyor. Dünya Su Günü kapsamında düzenlenen panellerde bilim insanlarının ortak bir mesajı vardı: Suyumuz tükeniyor! Ve su biterse hayat biter…

Koca bir kış, Türkiye en yoğun yağış alması gereken ayları bahardan kalma ılıman bir iklimde ve yağışsız geçirdi. 2023 yılı kış mevsimi yağışları hem normalin hem de geçen yılın altında gerçekleşti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü alansal yağış raporu verilerine göre geçen yıl kış mevsimi yağışı 233,3 mm olarak kaydedilirken, bu yıl miktar 114,8 mm’ye kadar geriledi. Ülke genelinde son 63 yılın en düşük yağış alan ikinci kış mevsimini yaşadık. Bölgeler bazında inceleyecek olursak, Karadeniz’den Akdeniz’e, Marmara’dan Doğu Anadolu’ya Türkiye’nin tüm bölgeleri normalin altında yağış aldı. Doğu Anadolu bölgesi son 63 yılın, Akdeniz ve İç Anadolu bölgeleri ise son 50 yılın en az yağışlı kış mevsimini yaşadı.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 10. sayısından (Mayıs-Haziran 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Sahi, Ozon Deliğine Ne Oldu?

1980’li yıllardan başlayıp 20 sene boyunca dünyanın kıyamet senaryosunu hazırlayan en büyük tehlike; ozon tabakasındaki incelme yani delinmeydi. Artık eskisi kadar konuşulmayan bu sorun gerçekten atlatıldı mı? Montreal Protokolü nasıl bir başarı getirdi?
Oku

Bizi Bu Güzel (!) Havalar Mahvetti

Fabrika bacalarından tüten kimyasal, otoyolda giden araçların çıkardığı egzoz, şehirlerden yükselen duman… Tüm bunlar, aldığımız her nefesle zehir soluduğumuz gerçeğini gözler önüne seriyor.
Oku

Okyanuslar Biyolojik Çöllere Mi Dönüşüyor?

Sadece insanlar için değil yeryüzündeki tüm canlılar ve dünya ekosisteminin sürdürülebilirliği için ciddi bir öneme sahip olan okyanuslara ne yazık ki yeterince iyi bakamıyoruz. Küresel iklim krizi birçok açıdan okyanuslara yönelik tehditlerin artmasına neden oluyor. Bu tehditlerin başında da derin ve sessiz şekilde büyüyen ölü bölgeler geliyor.
Oku

Dünya Mirası Eriyor!

Dünyanın iklim dengesi için son derece önemli bir görev üstlenen buzullar, son 10 yıldır hızla eriyor. Buzullardaki bu erime, yüzyılın sonuna kadar su kıtlığı, salgın hastalıklar ve kitlesel iklim göçlerinin yaşanmasına neden olabilir.