fbpx

Tamirat: Sürdürülebilirlik Adına Çok Önemli Bir Kazanım

Duymaya alışık olduğumuz “at gitsin”, “tamiri yenisinden pahalıya patlar”, “boş verin yenisini alın” gibi cümleler aslında doğa katliamının ve israfın çığlıkları. Boş verilip atılan eşyaların büyük çoğunluğu basit bir tamirle uzun yıllar daha hizmet edebilecek durumda, doğru adımlarla dünyanın da tamiri mümkün.

Tamir kelimesinin kökeni Arapça canlandırma, diriltme anlamına gelen “mr” kökünden türemiş ve zamanla onarma anlamını da kapsamış. Kelime, sürdürülebilirliğe olan katkılarıyla dilimize geçişinden binlerce yıl sonra yeşil bir alternatif olarak tekrar özüne yani canlandırmaya bir adım daha yaklaştı. Tamirat tekrardan popüler hale geliyor ve “kullan-at”a karşı yarattığı faydalarla çevreci politikalar tarafından da destekleniyor. Bilinçsiz tüketim toplumundan etik değerlendirme sürecine geçişte tamircilik de tekrardan aranan mesleklerden biri olma yolunda.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Sürdürülebilirlik ve Mimar Sinan

İnsanlık, yanlış üretim ve tüketim tercihleriyle yerküreyi bir yıkımın eşiğine getirirken çıkış yolunu da kendi değerlerini hatırlayarak bulacak. Mimar Sinan’ın Süleymaniye Külliyesi, döngüsel ve sürdürülebilir eşsiz bir sistemle tasarlanmıştır. Hem de 500 yıl önce!
Oku

COP28’de Neler Oldu?

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 28. Taraflar Konferansı (COP28) bu yıl Dubai’de yapıldı. Bizlerin hayatlarını etkileyecek bir karar alındı mı? Kesinlikle hayır. Bu toplantı hiç yapılmamış olsa yeryüzündeki çoğu insanın hayatı değişir miydi? Muhtemelen hayır.
Oku

İş Dünyasının Risk Faktörleri Belli Oldu

Dünya Ekonomik Forumu her sene iş dünyasının gelecek iki veya 10 yılda öngördüğü en önemli riskleri içeren Küresel Riskler Raporu’nu yayımlıyor. Bu rapora göre, iş dünyası için yakın vadedeki en önemli risk: yanlış ve çarpıtılmış bilgi. İkinci sırada ise aşırı hava olayları geliyor.
Oku

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı, Taksonomi ve Yapı Sektörü

Taksonomi, iklim değişikliğinin azaltılmasına önemli katkılar sağlayacak faaliyetleri içeriyor. AB Taksonomisi’ne göre inşaat ve gayrimenkul sektörü; Avrupa’da gerçekleşen enerji tüketiminin yüzde 40’ından, karbon emisyonlarının ise yüzde 36’sından sorumlu olduğundan, en yoğun enerji tüketen sektörler olarak tanımlanıyor.