fbpx

Tamirat: Sürdürülebilirlik Adına Çok Önemli Bir Kazanım

Duymaya alışık olduğumuz “at gitsin”, “tamiri yenisinden pahalıya patlar”, “boş verin yenisini alın” gibi cümleler aslında doğa katliamının ve israfın çığlıkları. Boş verilip atılan eşyaların büyük çoğunluğu basit bir tamirle uzun yıllar daha hizmet edebilecek durumda, doğru adımlarla dünyanın da tamiri mümkün.

Tamir kelimesinin kökeni Arapça canlandırma, diriltme anlamına gelen “mr” kökünden türemiş ve zamanla onarma anlamını da kapsamış. Kelime, sürdürülebilirliğe olan katkılarıyla dilimize geçişinden binlerce yıl sonra yeşil bir alternatif olarak tekrar özüne yani canlandırmaya bir adım daha yaklaştı. Tamirat tekrardan popüler hale geliyor ve “kullan-at”a karşı yarattığı faydalarla çevreci politikalar tarafından da destekleniyor. Bilinçsiz tüketim toplumundan etik değerlendirme sürecine geçişte tamircilik de tekrardan aranan mesleklerden biri olma yolunda.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Geçiş Riskleri mi? Fiziksel Riskler Mi?

Ülkemizde iklim krizinden doğacak riskleri belirlemek oldukça zor bir konu. Fiziksel riskleri belirlemek istesek; bilimsel altyapımızda önemli eksiklikler var. Geçiş risklerini belirlemek istesek; devlet politikamız orta ve uzun vadede herhangi bir tahmin yapmaya imkân tanımıyor.
Oku

Adil Bir Geçiş Sürdürülebilir Binalar Gerektirir

Küresel Binalar İklim İzleyicisi (GBCT), binaların ve inşaat sektörünün 2050 yılına kadar karbonsuzlaşma sağlamak için izlemesi gereken yoldan saptığını gösteriyor. COP27’de Binalar Atılımı katılımcıları “sıfıra yakın emisyon ve dayanıklı binalar 2030 yılına kadar yeni normaldir,” diyerek tüm ülkeleri ortak bir vizyonda birleşmeye davet etti.
Oku

Kahve Sektöründe Kâğıdın Çevresel Etkisi Büyük

Kahvedeki en büyük çevresel etki, tedarik zincirinde üretim ve kullanım kısmıdır. Çevresel etki, üretim aşamasında kullanılan elektrik, sunumu sırasında ise kullanılan karton bardaklar ve filtreler konusunda oluşur.