fbpx

TKYB’den Jeotermal Enerji Projelerine 150 milyon Dolarlık Kredi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanında kullanılacak yeni bir kredi anlaşmasına daha imza attı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanında kullanılacak yeni bir kredi anlaşmasına daha imza attı. Türkiye’de jeotermal enerji kapasitesinin geliştirilmesinde özel sektör yatırımlarının desteklenmesi için Dünya Bankası’ndan temin edilen 150 milyon dolar tutarındaki krediyle jeotermal enerji yatırımları finanse edilecek.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisiyle, 10 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 25 yıl vadeli sağlanan kredi, kapasite geliştirme, üretim sondaj, buhar toplama ve güç tesisi inşa yatırımlarının finansmanı da dâhil olmak üzere jeotermal enerji projelerinin finansmanı için kullandırılacak. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için çalıştıklarını ve bu yönde uluslararası kaynaklardan temin ettikleri uzun vadeli kredilerle yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklediklerini belirten TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop: “İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasında yenilenebilir enerji üretim kapasitesinin artırılması kritik önem taşıyor. Bankamızın kredi portföyünün yüzde 55’ini yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri oluşturuyor.” dedi.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler