fbpx

Topraksız Tarımda Bir İlke İmza Attı

Ürettiği teknolojilerle tarımda sürdürülebilirliğe katkı sağlayan Hextech Green Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Bilge Akgün ile bir araya geldik.

Tohumdan fideye kadar olan sürecin insan müdahalesi olmadan gerçekleştiği, zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanmadan sebze-meyve yetiştirmeye imkân tanıyan Hextech Green, teknoloji ile üretimi buluşturuyor. Şehirlerde de tarımsal üretimi mümkün kılan Hextech Green ile profesyoneller doğal afetlerden etkilenmeden fidelerini, şehirliler ise evlerinde kendi doğal sebzelerini yetiştirebilecek.

Topraksız tarım ile ürünler kapalı ortamda, dış ortam koşullarından etkilenmeden, farklı iklim koşullarını kendi oluşturarak, insan müdahalesi olmadan yetişiyor.

Dünya nüfusunun 2050 yılında, 2 milyar kişi daha büyümesi bekleniyor ve insanları beslemek büyük bir zorluk olacak. Ancak beş yıl içinde 15 kişilik ekiple AR-GE çalışması yapan Hextech Green; dikey tarımın tüm avantajlarıyla beraber düşük maliyetlerle hem bireysel bitkisel üretimi hem de yüksek kapasiteli üretime imkân tanıyor. Sensörlü akıllı karar verme uygulamaları ve yazılım konularında ileri teknoloji kullanarak geliştirdiği sistem sayesinde ürünler; kapalı ortamda, dış ortam koşullarından etkilenmeden, farklı iklim koşullarını kendi oluşturarak, insan müdahalesi olmadan yetişiyor.

Green Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Bilge Akgün

DAHA FAZLA ÜRETİM

Güneş ışığı ve toprak gerekmeden, yüzde 90 daha az su ile birim alanda 24 kat fazla sayıda fide ve 10 kat fazla sayıda sebze ve yeşil otsu bitki yetiştirilebildiğini ifade eden Hextech Green Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Bilge Akgün: “Teknolojimiz sayesinde şehir merkezlerinde çok küçük alanlarda, çok az kaynak kullanarak yüksek verimle tarımsal gıda üretimi yapılabiliyor.” dedi.

Akıllı tarım makineleri üretimi takip ediyor, veri kayıtları oluşturuyor ve dataları analiz ediyor.

Akıllı tarım makinelerinin çalışma prensibini şu şekilde anlattı: “Özgün teknolojimiz ile hızlandırılmış süreç, makineler tarafından yönetiliyor. Yapay zekâ yazılımı uygulamamızı devreye alarak işletme ve yetiştiricilik kararları için daha etkin bir bilgi akışı sağlamayı başardık. Doğru ve yeteri kadar üretim girdisi (su, ışık, havalandırma, CO2, sıcaklık) kullanacak şekilde sürekli optimizasyon ile üretim sürecinde zamandan, sudan ve enerjiden tasarruf sağlanıyor. Günümüzde takip, veri kaydı ve veri analizi olmadan rantabl üretim mümkün değil. Bu nedenle makinelerimizde yapılan üretimler takip ediliyor, veri kayıtları ve veri analizleri yapılarak bir sonraki üretim planlaması için datalar oluşturuluyor.”

Akıllı Tarım

AVANTAJLAR

  • Geleneksel üretime göre yüzde 50 kısa zamanda hasat gerçekleşiyor.
  • Sulama suyundan yüzde 90 tasarruf sağlanıyor.
  • Hidroponik olmayan topraksız tarım teknolojisi, yüzde 80 oranında daha az enerji tüketiyor.
  • Üretimde organik katı bitki yetiştirme ortamı ve organomineral sıvı gübreleri kullanılıyor.
  • Kimyasal ilaç kullanılması da gerekmiyor.
  • Temiz gıdaya erişimi kolaylaştırıyor.
  • Şehir merkezlerinde üretim yapılması, lojistik giderleri ve karbon ayak izini ortadan kaldırıyor.
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Ürettikleri Maddeler Mikroplastiğe Değil, Gübreye Dönüşüyor

Ürettikleri ham maddenin petrol bazlı plastikleri taklit edebildiğini söyleyen Back to Nature firmasının kurucu ortağı Hakan Sevgili, “Bizim üretimimiz sonucu oluşan madde parçalandığında, mikroplastik gibi hayatımızı tehdit eden partiküllere ayrışmayarak toprağa gübre oluyor.” diyor.
Oku

Sürdürülebilirliğe Girişim Desteği

Hızla tükenen doğal kaynaklarımız sebebiyle gezegenimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tehlikenin farkına varan toplumlarda, dünyayı gelecek nesiller için de yaşanabilir kılmak için var olan kaynakları bir yandan kullanırken bir yandan da bu kaynakların kontrol altında tutulmasına yönelik pek çok girişim ortaya çıktı. Günümüzde sürdürülebilir girişimcilik, önemi sebebiyle devletler tarafından destekleniyor.