fbpx

Umut Her Zaman Vardır

Birleşmiş Milletler’in her yıl açıkladığı, geçen sene Gana, Pakistan ve Nijerya ile son dört basamağı paylaştığımız “Dünya Mutluluk Endeksi”nde bu sene üstün(!) bir başarıyla 143 ülke arasında 98’inci olmuşuz. Raporda dikkatimi çeken önemli bir ayrıntıyı kapak konumuza taşıdık: Türkiye’de gençler, yaşlılardan daha mutsuz! Gençler arasında mutluluk oranı yüzde 46’ya, gelecekten umutlu olma oranıysa yüzde 42’ye kadar gerilemiş durumda… 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladığımız bu günlerde, Mustafa Kemal’in “geleceğin ümidi” olarak gördüğü gençlerin, artık o gelecekte kendilerini göremiyor oluşu, hepimize dert olmalı. Sunay Akın’ın bir cümlesi var: “Ne garip şey şu mutluluk, gitti mi gider, çağırsan gelmez, gelse de kalmaz, kalsa da yetmez.” der. Çağırsak gelir mi, gelse kalır mı, kalsa yeter mi bilinmez ancak en azından sorgulayabiliriz: Bu mutsuzluk sarmalından nasıl kurtulabiliriz?

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 17. sayısından (Mayıs-Haziran 2024) ulaşabilirsiniz.


Editör
Selin Sayar Tekkuş Makaleleri:
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yıkıldık

O kadar karışık duygular içindeyiz ki… Toplum olarak bu dönemde bizi anlatacak en iyi kelimenin “yıkıldık” olduğuna inanıyorum.…
Oku

Dünya için Endişeliyim…

Ajans başkanı olarak ilk sayımızda, emek ve zaman harcayarak bilgilerini bizimle paylaşan yazarlarımıza, “evrene iyiliği dokunan” herkese teşekkür ediyorum.