fbpx

Verimlilik ile Enerjide Yüzde 30 Tasarruf Mümkün

ESCON Enerji tarafından hazırlanan “Türk Sanayisinin Enerji Verimliliği Raporu”na göre sanayide ve binalarda enerji verimliliği çalışmaları yapılması hâlinde enerjide yüzde 30 tasarruf sağlanabileceğine vurgu yaptı.

ESCON Enerji tarafından hazırlanan “Türk Sanayisinin Enerji Verimliliği Raporu”na göre sanayide ve binalarda enerji verimliliği çalışmaları yapılması hâlinde enerjide yüzde 30 tasarruf sağlanabileceğine vurgu yaptı. Rapor, 45 şehirde, 14 sektörde faaliyet gösteren toplam 320 sanayi tesisi ve ticari binada enerji etüt çalışması yapılarak hazırlandı. İşletmelerin toplam enerji tüketimi yıllık 6,6 milyon TEP (Ton Eşdeğer Petrol) olarak hesaplandı. Bu sanayi tesisleri ve ticari binalarda enerji verimliliği projelerinin hayata geçmesi ile sağlanabilecek emisyon azaltımı toplam 1,1 milyon ton karbondioksit olarak hesaplanırken, proje yatırımlarının ortalama geri ödeme süresinin ise yaklaşık 2 yıl 8 ay olduğu belirlendi. İncelenen sektörlerin Türkiye’de tüketilen enerjinin yaklaşık üçte ikisinden sorumlu olan sanayi ve binalar için örneklem oluşturduğu vurgulandı.

Total
0
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Oku

Yeşim, “Yeşil Fabrika” Anlayışı ile Üretiyor

Sürdürülebilirlik kavramının Yeşim’de “Önce İnsan” prensibiyle inşa edildiğini ve tüm iş süreçlerine bu bakış açısının yansıtıldığını ifade eden Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya; “Oluşturulan bu yapı, grubun üretim yaptığı dünya markaları tarafından yıllardır denetlenen ve devamlılığı sağlanan şeffaf bir sistematiğe oturtulmuş durumda.” diyor.