fbpx

Yapay Zekâdan Hayati Dokunuş

Yaşanan son depremlerde ileri teknolojiler sayesinde birçok canın kurtarılması yapay zekânın afet durumlarındaki rolünün ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Son birkaç yılda kullanım alanı çok hızlı şekilde genişleyen yapay zekâ, bugün her zamankinden çok daha güçlü hâle geldi. Günlük hayatın vazgeçilmezi olan birçok aygıt ve uygulamaya entegre olmasıyla da kullanıcı sayısını her geçen gün artırıyor. Hatta McKinsey’in yaptığı bir araştırmaya göre yapay zekânın, 2030 yılına kadar insan emeğinin en az yüzde 30’unun yerini alacağı öngörülüyor. Yapay zekâ teknolojilerine yönelik artan ilgi de bu öngörüleri sağlamlaştırıyor.

Gizem İris

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 10. sayısından (Mayıs-Haziran 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yeşil Dönüşümün Büyük Destekçisi: Yapay Zekâ

Her alanda değişim ve dönüşüm başladı. Bu dönüşümün en büyük oyuncularının başında ise teknoloji şirketleri ve yapay zekâ modelleri geliyor. Peki, Yapay Zekâ (AI), sürdürülebilirliğe nasıl bir katkı sunuyor?
Oku

Yapay Zekâ: Yerimize mi Geçecek? Yardım mı Edecek?

İnsan beyninin çalıştığı gibi çalışıyor, insan zekâsını taklit ediyor. İnternet ortamındaki içerikleri, yapay sinir ağları yardımıyla analiz ediyor. Metinleri okuyabiliyor, anlamlandırabiliyor ve öğretebiliyor… Yapay zekâ ve ChatGPT varoluşsal bir risk mi? Yoksa bir fırsat mı?
Oku

Teknoloji Devlerinin Sürdürülebilirlik Karneleri

Teknoloji şirketleri, küresel karbon salımında büyük bir paya sahip. Google, Microsoft, Apple, Amazon, Samsung ve HP’nin sürdürülebilir bakış açısıyla yürüttüğü çalışmalar, küresel iklim kriziyle mücadelede tek başına yeterli değilse de ümit vadeden gelişmeler olarak incelenebilir.