fbpx

Yemeksepeti, Üst Üste Üç Yıl Karbon Emisyonlarını Dengeledi!

Son iki yıldır Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğiyle karbon ayak izini dengeleyip sektörde bir ilki gerçekleştiren Yemeksepeti, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım sonucu edinilen VCS (Verified Carbon Standard) sertifikalı 14 bin tonluk karbon kredisi alarak bu sene de tüm ofis ve depo operasyonlarından kaynaklı karbon emisyonlarını dengeledi. Yemeksepeti ayrıca saha operasyonlarının yakıtlarından kaynaklanan karbon emisyonlarına karşılık olarak Ege Orman Vakfı iş birliğiyle üçüncü Yemeksepeti Ormanı’nı oluşturdu.

Türkiye’nin öncü h-ticaret (hızlı ticaret) markası Yemeksepeti, karbon ayak izini dengeleme projelerine, aldığı VCS (Verified Carbon Standard) sertifikalı 14 bin tonluk karbon kredisini de ekledi. Şirketlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için kullandığı VCS, projelerin karbon azaltımını doğrulayan ve ölçen bir standart olarak dikkat çekiyor.

Çevreye olan taahhütlerine önemli bir katkı sağlayan bu gelişmeyle Yemeksepeti, Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle’nin tüm ofis ve depo operasyonlarından kaynaklanan karbon ayak izi Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliği ile dengelenmiş oldu.

Net Sıfır” Hedefleri Yolunda Kilometre Taşı

Türkiye’nin önde gelen hidroelektrik santral projelerinden biri olarak, enerji üretiminin karbon ayak izini azaltmasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış olan Çaldere Hidroelektrik Santrali, VCS (Verified Carbon Standard) adı verilen, dünya çapında kabul gören karbon emisyon azaltımı sertifikalarından birine sahip durumda. Ancak küresel anlamda geçerli standartlarda kriterleri olan yenilenebilir enerji yatırımlarıyla alınabilen bu sertifikalar, projenin belirli miktarda karbon emisyonunu azalttığını doğruluyor ve bu emisyon azaltımını karbon kredisi olarak değerlendirmeye olanak tanıyor.

Tuba Güven Saraçoğlu

Konuyla ilgili açıklama yapan Yemeksepeti Kurumsal İletişim Direktörü Tuba Güven Saraçoğlu; “Yemeksepeti olarak son üç yıldır karbon ayak izimizi dengelemek ve üretilen karbon miktarını azaltmak için çeşitli çalışmalar hayata geçirdik. Karbon kredisi alma çalışmamız, şirketimizin kendi operasyonlarında üretilen Kapsam 1 ve Kapsam 2 karbon emisyonlarını dengelemeye önemli ölçüde yardımcı oluyor. Bu tür projelerimiz, Yemeksepeti’nin sıfır karbon hedefine ulaşma çabalarını desteklerken çevre üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.” dedi.

“Yemeksepeti Ormanları’nı Kurduk ve Kullanıcılarımıza Hediye Ettik”

Tuba Güven Saraçoğlu ayrıca; Yemeksepeti, Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle hizmetleri kapsamında çalışan saha ekibinin yakıtlarından kaynaklanan karbon emisyonlarını dengelemek için daha önce, Ege Orman Vakfı işbirliğiyle İzmit-Derince bölgesinde 72 bin 800 ağaçlık Yemeksepeti Ormanları’nı doğaya kazandırdıklarını da hatırlattı. Sürdürülebilirlik stratejisi ve çevreye olan duyarlılıklarını işaret eden Yemeksepeti Ormanları’nı, çok sevilen “İyi ki Doydun” videolarıyla birleştirdiklerini ve kullanıcılara armağan ettiklerini söyleyen Saraçoğlu, “Sürdürülebilirlik çalışmalarımıza paydaşlarımız ve kullanıcılarımızla birlikte tüm Yemeksepeti ekosistemini dahil etmeyi çok önemsiyoruz. Bu sene yine Ege Orman Vakfı iş birliğiyle üçüncü Yemeksepeti Ormanımızı da oluşturduk ve tüm saha operasyonlarımızda yakıt kullanımından kaynaklanan emisyon karşılığına denk fidan dikimi yaparak Kapsam 3 emisyonlarımız üzerine de çalışmaya başladık.” dedi.

Sürdürülebilirlikte 360 Derece Yaklaşım

Gerçekleştirdiği karbon ayak izi dengeleme çalışmalarıyla sektöre bir ilki kazandıran Yemeksepeti Kurumsal İletişim Direktörü Tuba Güven Saraçoğlu şunları söyledi: “Önümüzdeki dönem için hedefimiz, karbon ayak izimizi dengelemeye devam ederken tüm süreçlerimizde karbon ayak izimizi azaltmak ve 2050’de net sıfıra ulaşmak yönünde olacak. Bu doğrultuda sahadaki elektrikli motosikletlerimiz ve doğa dostu teslimat robotlarımız, ofisteki sıfır atık politikamız kapsamındaki pil ve e-atık bağışlarımız, çalışma masalarımızın altındaki çöp kovalarını tamamen kaldırıp geri dönüştürülebilir atık yönetimine, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişimiz ve su tasarrufu odağındaki aksiyonlarımız bunlara örnek. Yemeksepeti olarak sıfır atık belgemizi alıyoruz. Aylık yenilenebilir enerji oranını Uluslararası Yeşil Enerji (I-REC) Sertifikası ile izlemeye başladık. Bu kapsamda Yemeksepeti Park’taki musluklara tasarruf başlığı takarak enerji tasarrufunu 2022’de ilk yıldan yüzde 10 ila yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz.”

VCS (Verified Carbon Standard) Nedir?

Dünya çapında önde gelen bir karbon emisyon azaltımı sertifikasyon sistemi olan VERRA-VCS (Verified Carbon Standard), sera gazı emisyonlarını azaltan projelerin ölçüm, izleme ve doğrulama süreçlerini yönetiyor. VCS sertifikalı projeler, belirli miktarda karbon emisyonunu azaltarak veya hapsederek çevreye olumlu katkıda bulunuyorlar. Şirketler ve bireyler, VCS sertifikalı projelerden karbon kredisi satın alarak kendi karbon ayak izlerini dengeleyebiliyor ve net zero hedeflerine ulaşma çabalarını destekliyorlar.

Düşen suyun enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanan hidroelektrik santraller ise düşük karbon emisyonları ve enerji üretiminde sürdürülebilir bir yöntem olarak kabul ediliyor. 

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Koton’dan Plastiksiz Denizler İçin “Etki”li Çağrı

Koton, Suya Saygı anlayışı çerçevesinde yürütülen projelere bir yenisini daha ekledi. Etki Çemberleri Vakfı’nın UNDP’nin GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen ve Koton’un proje ortağı olduğu “Plastiksiz Kaş Projesi”, Koton’un kurumsal katkılarıyla 8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nde Kaş’ta düzenlenen özel bir etkinlikle kamuoyuna tanıtıldı. Plastiksiz Kaş Projesi’nin tüm paydaşlarının bir araya geldiği toplantıya, Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve akademisyenler katıldı.
Petroyağ ile geleceğe damla damla
Oku

Petroyağ ile Geleceğe Damla Damla…

Kuruluşunun 30’uncu yılını kutlayan Petroyağ “Drop by Drop/Damla Damla” sloganıyla başlattığı kampanyayla sürdürülebilirlik konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor. Petroyağ yayımladığı sürdürülebilirlik raporlarıyla bu konudaki gelişimini düzenli olarak ortaya koymayı hedefliyor.
MG International Fragrance Company Çevre Ödülü Aldı
Oku

MG International Fragrance Company Çevre Ödülü Aldı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) KSO tarafından bu yıl 29’uncusu düzenlenen Türkiye’nin en prestijli çevre ödülü Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu. MG International Fragrance Company, Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Kimya Sektörü Çevre Ödülü’nü aldı.