fbpx

Yeşim, “Yeşil Fabrika” Anlayışı ile Üretiyor

Sürdürülebilirlik kavramının Yeşim’de “Önce İnsan” prensibiyle inşa edildiğini ve tüm iş süreçlerine bu bakış açısının yansıtıldığını ifade eden Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya; “Oluşturulan bu yapı, grubun üretim yaptığı dünya markaları tarafından yıllardır denetlenen ve devamlılığı sağlanan şeffaf bir sistematiğe oturtulmuş durumda.” diyor.

Sürdürülebilirlik kavramının Yeşim’de “Önce İnsan” prensibiyle inşa edildiğini ve tüm iş süreçlerine bu bakış açısının yansıtıldığını ifade eden Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya; “Oluşturulan bu yapı, grubun üretim yaptığı dünya markaları tarafından yıllardır denetlenen ve devamlılığı sağlanan şeffaf bir sistematiğe oturtulmuş durumda.” diyor. Yeşim’in Türkiye’de hazır giyim sektöründe SA 8000:2014 Sürdürülebilirlik Belgesi’ni 2005 yılında ve OEKO-TEX SteP Belgesi’ni 2015 yılında alan ilk firma olduğunu hatırlatan Şankaya, “Söz konusu belgelerin devamlılığı noktasında sürekli denetlenmekteyiz. Ayrıca GOTS (Global Organic Textile Standart), OCS (Organic Content Standart), GRS (Global Recycled Standart), RCS (Recycled Claim Standart) ve BCI (Better Cotton Initiative) belgelerine de sahibiz. Bu belgeler de sürdürülebilir tekstil üretimimize destek veriyor. Üretimden kaynaklı atıkların yönetimi noktasında önemli bir organizasyonumuz var. Bununla birlikte sıfır atık (Zero Waste) yaklaşımına da sahibiz. Yeşim ayrıca Türkiye’de Global Compact’ı (GC) 2006 yılında imzalayan ilk hazır giyim ve tekstil firması olma özelliği de taşıyor. 2021 yılı itibarıyla da 12. Sürdürülebilirlik Raporumuza imza attık. 2014 yılından bu yana üst üste üç dönem GC Yönetim Kurulu’nda yer alarak sürdürülebilirlik çalışmalarına da liderlik etmekteyiz. Yeşim’in bir başka özel yönü de 2015 yılında Türkiye’de sektöründe WEPs’i imzalayan ilk firma olması.” şeklinde konuştu.

Total
0
Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Oku

Mavi Nefes Projesi Hayata Geçiyor

Mavi Nefes Projesi, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) ve Garanti BBVA iş birliği ile Marmara Denizi’nde atık yüzey temizliği ve bölge illerinde deniz temizliği konusunda farkındalık eğitimleri gerçekleştirmek amacıyla hayata geçiyor.