fbpx

Bir Limanın Karbon Emisyonu Kömür Santraline Denk Olabilir mi?

Dünya ticaretinin belkemiği denizcilik endüstrisi, ulaşım emisyonlarının yüzde 11’inden sorumlu tutuluyor. Liman kaynaklı azaltım hedefleri tartışılırken Türkiye de “Yeşil Liman” sertifikası için kolları sıvadı.

Uluslararası denizcilik endüstrisi, dünya ticaretinin yüzde 90’ının taşımacılığını yapıyor. Gemiler ise antik çağlardan beri dünya ticaretinin belkemiği. Etrafımızdaki eşyaların en az beşte üçünün hayatı, ham maddesinden bitmiş hâline kadar gemilerden geçiyor ve bir seferde on binlerce kamyonluk yük taşıyabiliyorlar. Bu, kara taşımacılığıyla mümkün olmayacak kadar fazla yük anlamına geliyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 14. sayısından (Ocak-Şubat 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Bankacılık ve Finans Sektöründe Adil Dönüşüm Hamleleri

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve hedeflerinin hayata geçirilmesinde öncü sektörlerden biri de bankacılık ve finans sektörü. Sürdürülebilir finans bakış açısı, yeşil dönüşüme nasıl bir katkı veriyor? Sektörün atması gereken stratejik adımlar neler?
Oku

Artık Turizm de Sürdürülebilir

Turist sayısının her geçen gün artması, turizmcileri yeni yatırımlar yapmaya teşvik ederken “sürdürülebilir turizm” kavramı gün geçtikçe önemini daha da artırıyor.
Oku

İklimlendirmenin Yeşil Dönüşümü Mümkün mü?

Klima ve fan kullanımının her geçen gün artması, yüklü miktarda kimyasal salımına ve yüksek enerji tüketimine neden oluyor. İklimlendirme sektörü şimdilerde AB’nin getirdiği yasal düzenlemelerle bu soruna çözüm yolları arıyor.
Oku

Lojistik, Yeşil Mutabakat’a Ayak Uydurabilecek Mi?

Lojistik faaliyetler, bir firmanın karbon ayak izinin yüzde 75'ini oluştururken taşımacılık sektörü de en büyük enerji tüketen ve karbon yayan endüstrilerden biri olarak kabul ediliyor. Sektör, AB Yeşil Mutabakatı’nın şart koştuğu “ekosistemi koruma” şartını yerine getirebilecek mi?