fbpx

Çevresel Bozulmanın İtici Nedeni Nüfus Artışı Mı? Güçlü Endüstriler Mi?

Bugün iklim krizinin arkasındaki en büyük itici faktörün, dünya nüfusundaki artış olduğu düşünülüyor. Gerçeklik payı olsa da sadece insanların sayısına odaklanmak bizleri asıl sorunumuzdan uzaklaştırabilir: Güç, zenginlik ve kaynaklara erişim noktasında yaşanan eşitsizlikler.

Dünya nüfusu her geçen yıl artıyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yayımlanan “2023 Dünya Nüfusunun Durumu” raporuna göre bugün küresel nüfus, 8 milyarı geçti. Rapora göre Hindistan, 1 milyar 428 milyon kişiyle en kalabalık ülke. Onu, 1 milyar 425 milyon nüfusuyla Çin ve 340 milyonla ABD takip ediyor. Yönümüzü Türkiye’ye çevirdiğimizde ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 85 milyon 279 bin 533 kişilik nüfusumuzla, 194 ülke arasında 18’inci sırada yer alıyoruz. Bir başka deyişle Türkiye, dünya nüfusunun yüzde 1,1’ini oluşturuyor.

UNFPA’nın verilerine göre; önümüzdeki yıllarda dünya nüfusundaki artış, sekiz ülkede yoğunlaşacak. Bunlar; Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mısır, Etiyopya, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Filipinler ve Tanzanya. Üstelik bu ülkelerin, 2050 yılına kadar küresel nüfusta öngörülen artışın yarısını oluşturması bekleniyor. BM Ekonomik ve Sosyal İşler İdaresi’nin (UNDESA) “Dünya Nüfus Beklentileri 2022” raporuna göre, dünya nüfusu 2030’da 8,5 milyar, 2050’de 9,7 milyar, 2100’de ise 10,4 milyar kişiye ev sahipliği yapacak.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 12. sayısından (Eylül-Ekim 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Deprem: Kaderimiz mi? Gerçeğimiz mi?

Yıkıldık… 6 Şubat’ta, merkez üssü Kahramanmaraş olarak belirlenen ve 10 ilimizi doğrudan etkileyen çok büyük iki depremle sarsıldık. Türkiye’nin, neden her seferinde depreme bu kadar hazırlıksız yakalandığı, uzun süre tartışılacağa benziyor.
Oku

Kültürlerin Parmak İzleri Coğrafi İşaretler

Kültürel sürdürülebilirliğimizin önemli bir bölümünü temsil eden “Coğrafi İşaretli Ürünler”, geleneksel üretim, geleneksel yaşam kültürü ve yöresel lezzetlerin korunup tanıtılmasına da büyük katkı sağlıyor. Bugün bu ürünler, AB’de 77,1 milyar euro, dünya genelindeyse 200 milyar doların üzerinde bir katma değer oluşturuyor.
Oku

Türkiye İnsan Sermayesini Kaybediyor

Bugün Türkiye’nin önündeki en büyük sorunlardan biri, 2015 yılı itibarıyla büyük bir ivmeyle artış gösteren beyin göçü. Doktora mezunu ve araştırmacı oranı zaten düşük olan Türkiye’de artan göç trendi, Türkiye’nin gelişimi için ciddi bir tehdit oluşturuyor.