fbpx

Çocuklarla Birlikte Doğa Gözümüzü Açmak

Çocukların, dünyanın kaybettiklerine, gezegenimizin başına gelen felaketlere değil, güzelliklere dair ilgisi ve merakı uyanmalı.

Bir sonsuzluk sofrası gibi açılır doğa, der şair Sabri Altınel bir şiirinde. Bu dizeyi ben nasıl mı okurum? Bir çocuğun yaratıcılığını, hayal gücünü, zekâsını, empati gelişimini şekillendiren; yani bir çocuğun karakterini kurgulayan onun yaşam alanında gördüğü varlıkların çeşitliliğidir. Doğa ise sonsuz zenginliğini, biyolojik çeşitliliğini bakanın gözlerinin önüne serer. Ruhu besleyen bir sofra kuruludur doğada. Tabii önce toprağa yakınlaşmak, yeryüzüne dokunmak, dallara tutunmak, yaprakların içinde yuvarlanmak, doğaya kulak vererek yürümek, ormanları keşfetmek gerekir. Doğanın zenginliğini özümsemek uçan, sıçrayan, zıplayan her canlıya dikkatini vermeyi gerektirir…

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 10. sayısından (Mayıs-Haziran 2023) ulaşabilirsiniz.


Doğa Dostu Çocuk Kitapları Yazarı Doğa Eğitmeni
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Birincil Enerji Kaynaklarında Yenilenebilir Enerjinin Payı: Yüzde 15

2022 yılı sonu itibarıyla dünya birincil enerji kullanımına baktığımızda yenilenebilirin payı yüzde 15 civarındayken fosil yakıtların payı yüzde 81’dir. Fosil yakıtların kullanım payının bu derece büyüklüğü, termal enerji ihtiyacının ağırlıklı olarak fosil yakıtlardan karşılandığı anlamına geliyor.
Oku

Gemiler, Petrol Sonrasına Ne Kadar Hazır?

Küresel ticaretin yüzde 85’ini taşıyan gemilerin yüzde 99’u hâlâ petrolle çalışıyor ve petrolün tamamen yerini alacak alternatif bir yakıt yok gibi görünüyor. Mevcut petrol rezervleri de 50 yıl içinde tükenecek, peki ya sonrası?