fbpx

Nasıl Bir Enerji?

Bu sorunun verilecek en kapsamlı cevabı; temiz, verimli, ucuz ve ulaşılabilir olmasıdır. Bugün sahip olduğumuz teknoloji, tüm bu özellikleri içinde barındıran bir enerji kaynağı sunabiliyor mu?

Ege’ye her gidişimde dağ tepelerindeki rüzgâr türbin sayılarının artışı dikkatimi çekiyor. Aynı şekilde, arazilerde sıra sıra dizilen güneş panelleri de azımsanmayacak ölçüde. Aliağa tarafında çekicilerin taşıdığı türbinin kule uzunluğunun 120, kanat uzunluğunun 80 metre olduğunu öğrendiğimde oldukça şaşırmıştım. Bir asırdan önce kullanılmaya başlanan ve bugün tam ölçüsü 200 metreyi bulan bir tribünün verimliliğinin bugünkü teknolojiyle ne kadar artmış olduğunu merak ettim. Rüzgâr türbinlerinin yüzde 25 ila 40 arasında bir verimliliğe sahip olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğradım. Bir rüzgâr türbini, bir yılda 150 gün çalışırsa şanslıyız demektir. Güneş enerjisinde ise verimlilik çok daha düşük. Güneş enerjisi santralleri, yüzde 15-25 civarında bir verimliliğe sahip. Her iki enerji sisteminin işletim ömrü de 25-35 yıl aralığında değişiyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 14. sayısından (Ocak-Şubat 2024) ulaşabilirsiniz.


Sürdürülebilir Üretim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Gemiler, Petrol Sonrasına Ne Kadar Hazır?

Küresel ticaretin yüzde 85’ini taşıyan gemilerin yüzde 99’u hâlâ petrolle çalışıyor ve petrolün tamamen yerini alacak alternatif bir yakıt yok gibi görünüyor. Mevcut petrol rezervleri de 50 yıl içinde tükenecek, peki ya sonrası?
Oku

Sürdürülebilir Dönüşüm ve Kritik Mineraller

Tükenmesinden kaygı duyulan anlamında tarif edilen “kritik mineralleri” her geçen yıl daha çok kullanıyoruz. 2050 yılında kritik malzemelere olan talep, 2020 yılına kıyasla 16 kat artacak. Peki bu mineralleri çıkartırken doğaya ve çevreye ne ölçüde zarar veriliyor?